Video

19/03/2013 11:54:20

Gati projektligji i TAP

Kalon projektligji pėr bashkėpunimit mes Shqipėrisė, Italisė dhe Greqisė pėr projektin TAP


TIRANE - Komisioni i ligjeve ka kaluar me konsensus projektligjin pėr marrėveshjen e bashkėpunimit mes Shqipėrisė, Italisė dhe Greqisė pėr projektin TAP. "Me kėtė projekt pėrmbushim detyrimet ndaj marrėveshjeve tė nėnshkruara", tha pėrfaqėsuesi i METE-s ndėrsa shtoi se nė muajin Prill projekti do tė shkojė nė Kėshillin kombėtar tė territorit. Shqipėria, Greqia dhe Italia nėnshkruan vitin e kaluar marrėveshjen ndėrqeveritare pėr ndėrtimin e gazsjellėsit Trans Adriatik. Kjo marrėveshje mundėson bashkėpunimin ndėrmjet tre vendeve pėr realizimin e projektit qė nėse fiton ndaj rivalit, Nabuko shndėrron Shqipėrinė nė nyje strategjike tė transportit tė gazit natyror nga Kaspiku, nė Europėn Perėndimore. Nė Shqipėri projekti parashikon shtrirjen nė njė gjatėsi prej 140 km, me njė shumė investimesh prej rreth 2 miliardė dollarėsh.

HermesNews - ©2013