Video

29/04/2014 13:20:03

Bankat, nė qender tė ''stuhisė''

''Sistemi bankar duhet tė rrisė mė shumė transparencėn ndaj klientėve dhe duhet tė menaxhojė mirė kreditė me probleme''


TIRANE - Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani prezantoi sot nė Komisionin e Ekonomisė raportin e veprimtarisė sė BSH-sė pėr vitin 2013. Gjatė fjalės sė tij, Guvernatori Fullani tha se, “sistemi bankar duhet tė rrisė mė shumė transparencėn ndaj klientėve dhe duhet tė menaxhojė mirė kreditė me probleme”. Kreu i institucionit qėndror bankar, u shpreh se konkurrenca nė sistemin bankar ėshtė shqetėsuese, ndėrsa kuadri rregullator ėshtė jo-diskriminues. “Duhet bėrė pėrpjekje pėr transparencė mė madhe tė sistemit bankar. Rigjenerimi i kreditimit gjatė kėsaj periudhe ėshtė kompleks. Ndėrsa duhen ēliruar bilancet nga asetet problematike. Ka rėndėsi qė bankat tė menaxhojnė mirė kreditė pasi kreditimi ėshtė problematikė nė tė gjithė botėn”, tha Guvernatori Fullani, sipas tė cilit viti qė lamė pas ka qėnė i vėshtirė pėr ekonominė.

HermesNews - ©2014