Video

19/03/2014 14:37:39

Hiqet tatimi i dyfishtė me kosovėn

Marrėveshja ėshtė nė kuadėr tė zotimeve qė kemi marrė lidhur me integrimin e ekonomive tė dy vendeve, gjatė mbledhjes sė pėrbashkėt tė dy qeverive nė Prizren


TIRANE - Qeveria shqiptare miratoi marrėveshjen pėr heqjen e tatimit tė dyfishtė, pėr tė ardhurat e kapitalin dhe parandalimin e evazionit fiskal me Kosovėn. Nė pėrfundim tė mbledhjes sė qeverisė, Ministri i Financave, Shkėlqim Cani deklaroi sot se marrėveshja ėshtė nė kuadėr tė bashkėpunimit mes Shqipėrisė dhe Kosovės dhe se ajo ėshtė nė dobi tė biznesve tė tė dy vendeve. "Pėr tė gjithė ata biznesmenė qė zhvillojnė aktivitet nė tė dy vendet, rritet besimi dhe siguria. Marrėveshja lejon qė personat qė ushtrojė aktivitet ekonomik nė tė dy vendet, nė Kosovė dhe Shqipėri, tė tatohen vetėm nė njėrin vend, sa i takon tatimit mbi tė ardhurat e kapitalin", informoi ministri Cani.

HermesNews - ©2014