Video

17/01/2014 14:28:22

Nė fillim formalitet, pastaj lehtėsira

Ulja e TVSH-sė ėshtė angazhim jo vetėm pėr industrinė e turizmit, por edhe pėr mallrat e shportės
TIRANE - "Brenda pranverės do dalim me njė paketė tė posaēme qė do tė lehtėsojė ata qė janė sot nė kėtė aktivitet (fasonėsh) dhe nga ana tjetėr do tė stimulojė thithjen e investimeve tė huaja, qoftė nga ju, qoftė nga investimet qė vijnė nga jashtė", deklaroi Rama sot nė njė takim me imprenditorė shqiptarė.

Ai informoi se me qeverinė italiane, pėrmes ambasadės, por edhe nė lidhje tė drejtpėrdrejtė me Konfindustria dhe Dhomėn Italiane tė Tregtisė, "kemi nisur njė proēes intensiv komunikimi pėr tė ftuar dhe krijuar mundėsitė qė investime tė tjera tė vijnė, duke filluar nga investimet nė fushėn fason".

"Brenda pranverės do tė kemi kėtė pakete nė bashkėpunim me ju nėn drejtimin e ministrit tė Zhvillimit Ekonomik dhe Kėshillin Ekonomik Kombėtar", tha Rama. Rama po ashtu informoi se brenda mandatit tė parė tė qeverisjes do tė bėhet e mundur edhe ulja e TVSH-sė pėr sektorin e Turizmit."Ka njė vendosmėri pėr t’a mbrojtur kėtė pasuri tė madhe qe ne se kemi krijuar dhe duhet tė ndjehemi fajtor qė e kemi dėmtuar nė kėto vite atė pasuri", tha mė tej Rama.

Ulja e TVSH-sė ėshtė angazhim jo vetėm pėr industrinė e turizmit, por edhe pėr mallrat e shportės.

"Mospėrjashtimi nė kėtė moment u vendos pėr faktin se nė radhė tė parė duam tė vendosim themelet e formalizimit nė kėtė sektor. Na rezulton qė nė njė hotel punon mesatarisht njė person e gjysėm. Synojmė tė vėmė nė jetė formalizimin e punonjėsve tė hotelerisė dhe mė pas do tė dalim me njė paketė stimuluese pėr kėtė sektor", deklaroi Rama. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014