Video

23/01/2014 16:33:06

Toyota, makina me e shitur

Gjiganti me qendėr nė Nagoya, qė ndodhet nė qendėr tė Japonisė, deklaroi sot se kishte arritur tė shiste 9,98 milionė automjete tė markave tė saj tė ndryshme
TOKIO - Prodhuesi japonez i automobilave ”Toyota” vazhdon tė qėndrojė numri njė nė botė duke iu afruar 10 milionė automjeteve tė shitura pėr vitin 2013, njė barrierė kjo tė cilėn shpreson ta arrijė kėtė vit.

Gjiganti me qendėr nė Nagoya, qė ndodhet nė qendėr tė Japonisė, deklaroi sot se kishte arritur tė shiste 9,98 milionė automjete tė markave tė saj tė ndryshme (”Toyota”, automjete tė vogla ”Daihatsu”, automjete tė rėnda ”Hino” dhe vetura luksi ”Lexus”).

Ky rezultat, dy pėr qind mė i lartė sesa nė vitin 2012, i jep mundėsinė qė tė kalojė konkurentėt amerikanė tė ”General Motors” (GM me 9,7 milionė automjete) dhe gjermanėt e ”Volkswagen Group” (9,5 milionė automjete).
Grupi japonez pėr shumė pak nuk arriti dot nivelin simbolik tė 10 milionė automjeteve tė shitura nė njė vit, nivel ky qė nuk ėshtė kaluar ndonjėherė nga asnjė prodhues gjatė historisė sė automobilave.

Por ”Toyota” parashikon ta arrijė kėtė nivel nė vitin 2014, me 10,32 milionė automjete tė shitura (pra 4 pėr qind mė shumė) dhe me njė rritje nė tregun kinez qė pritet tė jetė 20 pėr qind.

“Forca e ‘Toyota’-s qėndron nė aftėsinė e saj pėr tė ndėrthurur tre ēelėsat e suksesit, shumėllojshmėria e automjeteve tė prodhuara, burimet e shitjeve dhe konkurenca nė aspektin e ēmimeve. Ajo arrin t’i balancojė mė mirė faturat e veta sesa konkurentėt e tjrė”, vlerėsoi Shotaro Noguchi, ekspert i sektorit tė sigurisė tek “SMBC Nikko Securities”. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014