Video

06/08/2013 14:04:47

Euro zbret nen 140 Leke

Kjo ka sjellė edhe shtimin e euros nė treg dhe njėkohėsisht rritjen e kėrkesės pėr monedhė vendase


TIRANE - Nė tregun e kėmbimit valutor vendas, tė martėn monedha vendase forcoi pozitat ndaj valutave. 1 euro kėmbehet sot me 139.69 lekė duke u zhvlerėsuar me 0.34 lekė nė raport me fundjavėn e kaluar.Rėnia e monedhės sė pėrbashkėt, e cila ka rezistuar shumė nė tregun vendas, vjen si pasojė e shtimit tė numrit tė emigrantėve ditėt e fundit, me nisjen e muajit gusht. Kjo ka sjellė edhe shtimin e euros nė treg dhe njėkohėsisht rritjen e kėrkesės pėr monedhė vendase. Zhvlerėsimi i euro-s ėshtė pasuar me rėnien e monedhės amerikane, e cila ka zbritur nėn nivelin 106 lekė. 1 dollar kėmbėhet sot me 105.19 lekė, 0.71 lekė mė pak se njė vit mė parė.

Lekė pėr njėsi tė monedhės sė huaj

Dollari Amerikan USD 105.19 -0.71
EURO EUR 139.69 -0.34
Poundi Britanik GBP 161.63 +1.00
Franga Zviceriane CHF 113.31 +0.21.

HermesNews - ©2013