Video

15/04/2014 08:52:32

Grisen 4069 gjobat e bizneseve

3,3 milardė Lekė do t'i falen bizneseve nga gjobat e marra gjatė periudhės sė fushatės. E vendosi dje parlamenti


TIRANE - Bizneset qė kanė marrė gjoba nga 1 Mars - 31 Gusht 2013 nuk do tė paguajnė asgjė. E ka vendosur Parlamenti dje pas miratimit tė projektligjit. Shuma qė do tė falet i kushton shtetit 3,3 miliardė lekė, plus, 500 milionė lekė tė cilat janė paguar nga bizneset dhe do tė rimbursohen. Bėhet fjalė pėr rreth 4 mijė biznese qė kanė gjoba tė marra nė prag dhe gjatė fushatės. P/ligji i shqyrtua nga Komisioni i Ekonomisė. Zv.ministrja e Zhvillimit Ekonomik Brunilda Paskali tha se kėto gjoba kishin ardhur si rrjedhojė e shqetėsimeve qė biznesi ka nė mėnyrė tė vazhdueshme, pėr vendosjen e gjobave abuzive dhe nė bazė selektive. Gjatė kėsaj periudhe janė vendosur 4069 gjoba, qė kapin shifrėn e 3,3 miliardė dollarėve, ndėrsa gjobat e paguara, por qė do tė rimbursohen, nė total arrijnė nė 500 milionė.

HermesNews - ©2014