Video

26/08/2013 16:38:03

Tiranė: Bashkia garante pėr biznesmenėt: kredi pėr tė rinjtė

Interesat e kredive, me garancinė e Bashkisė, qė aplikohen pėr herė tė parė variojnė nga 5 nė 5.5%


TIRANĖ - Ēdo i ri, biznes juridike dhe persona juridikė tė liēencuar dhe ata tė paliēencuar, duke nisur nga dita e sotme, mund tė paraqiten pranė degėve tė Bankės Kombėtare Tregtare pėr tė aplikuar pėr kredi, me garancinė e Bashkisė sė Tiranės.

Sipas drejtorit tė Planifikimit strategjik, Ilir Dervishi, aplikuesi duhet tė jetė patjetėr i Tiranės, ndėrkohė qė interesat e kredive, me garancinė e Bashkisė, qė aplikohen pėr herė tė parė variojnė nga 5 nė 5.5%.

"Nė momentin qė personat paraqiten pranė zyrave tė BKT, ose mund tė sjellin njė kėrkesė nė Bashkinė e Tiranės, e cila referon personat pėrgjegjės, tė kalojnė pėr tė aplikuar mė tej nė BKT, duhet qė minimumi pėr bizneset ekzistues, tė kenė dy vjet operim nė qytetin e Tiranės dhe tė kenė njė vazhdimėsi tė pagesave tė taksave, tė mos ketė kredi tė kėqija etj, ndėrsa pėr bizneset e reja, ēdo gjė fillon nga e para", tha Dervishi. Ai sqaroi se ato mund tė licencohen dhe pas kėsaj mund tė aplikojnė nė BKT ose tė sjellin edhe njė kėrkesė qė Bashkia ta ndihmojė.

Sipas tij, do tė ngrihet edhe njė komitet i kredisė qė ėshtė i pėrbashkėt midis BKT dhe Bashkisė sė Tiranės. Risia e kėtij program ėshtė qė pėr bizneset e paliēencuara, tė cilat mund tė aplikojnė pranė BKT por deri nė momentin e aprovimit tė kredisė, mund tė ndjekin tė gjithė procedurat e nevojshme dhe pasi tė jetė aprovuar kredia, nuk mund tė disbursohet kredia nė rast se ato nuk liēencohen ose regjistrohen pranė zyrave tė Tatimeve dhe QKL.

“Kredia zgjat 36 muaj, nga momenti i disbursimit, ē’ka do tė thotė qė ēdo muaj do tė paguhet kėsti dhe ka njė pėrqindje prej rreth 5 %, nė varėsi tė kolateralit ose biznesit apo individit qė ka pėrballė dhe nė momentin qė kėta persona nuk mund tė paguajnė dot kredinė, banka ka mėnyrat e veta”, tha Dervishi, sipas tė cilit, me prioritet do tė trajtohen ato biznese qė hapin vende pune dhe sipėrmarrėset femra. Sipas tij, pėrmes fondit tė garancive, Bashkia e Tiranės synon tė nxisė zhvillimin ekonomik dhe punėsimin si dhe fuqizimin e tė rinjve.

HermesNews - ©2013