Video

18/02/2013 19:28:14

Greqi, aleatet takohen per krizen

Ndėr argumentet qė do tė trajtohen, pėrveē koordinimit tė veprimtarive qeveritare, problemet e rėnda qė po stėrmundojnė vendin ndėr tė cilat papunėsia dhe pushimet nga puna nė sektorin publik, por edhe programi i privatizimeve


ATHINĖ - Kryeministri grek, Adonis Samaras do tė zhvillojė mbrėmjen e sotme njė takim me aleatėt e qeverisė sė tij, liderin e socialistėve Evangjelos Venizelos (Pasok) dhe atė tė sė Majtės Demokrate Fotis Kouvelis (Dimar).

Ndėr argumentet qė do tė trajtohen, pėrveē koordinimit tė veprimtarive qeveritare, problemet e rėnda qė po stėrmundojnė vendin ndėr tė cilat papunėsia dhe pushimet nga puna nė sektorin publik, por edhe programi i privatizimeve qė nuk po avancon sipas planit dhe lufta kundėr evazionit fiskal.

Nė takim, sipas mediave, do tė jetė i pranishėm edhe ministri i Financave, Janis Sturnaras, prani qė tregon mbi rėndėsinė e veēantė qė tė tre liderėt i japin takimit.

Ky takim, po sipas mediave, parashikohet tė jetė me njė intesitet tė lartė, nė kuadėr tė vizitės sė ardhshme tė javės qė vjen nė Athinė tė pėrfaqėsuesve tė Trojkės, Paul Tomson (FMN), Servaz Deruz (BE) dhe Claus Mazuch (BQE), qė ka si detyrė vlerėsimin e aktualizimit tė programit pėr pėrshtatjen e bilancit dhe tė reformave ekonomike tė parashikuara nga Memorandumi i nėnshkruar mes Athinės dhe kreditorėve ndėrkombėtarė.

HermesNews - ©2013