Video

08/01/2013 08:46:33

Franca pėr dialog ekonomik me Kinėn

Wang Qishan, 'tregjet e zhvilluara si SHBA-ja dhe Europa po pėrballen me vėshtirėsi ekonomike dhe ato nė zhvillim me sfida serioze'


PEKIN - Ministri francez i ekonomisė dhe financave, Pierre Moscovici u shpreh sot nė Pekin se kėrkonte njė dialog ekonomik nė nivel tė lartė me Kinėn, gjatė njė takimi me kreun e ardhshėm tė qeverisė kineze, Li Keqiang. Ai pėrsėriti se e kishte hapur kėtė ēėshtje vitin e kaluar bashkė me zėvendėskryeministrin kinez pėrgjegjės pėr Financat, Wang Qishan. "Tregjet e zhvilluara si SHBA-ja dhe Europa po pėrballen me vėshtirėsi ekonomike dhe ato nė zhvillim me sfida serioze", theksoi nga ana e tij Li Keqiang, aktualisht zėvendėskryeministėr dhe numri dy nė hierarkinė e Partisė Komuniste.

HermesNews - ©2013