Video

17/11/2014 17:30:23

Nuk ka shkop magjik

Rama, buxheti me standarde tė mirėpėrcaktuara dhe me zgjidhje realiste


TIRANE - Qeveria ka njė ide tė qartė mbi mėnyrėn sesi do tė funksionjė buxheti i ri i shqiptarėve, ku do tė shkojnė fondet, sa tė pėrfitojėe tė papunėt, cilat janė ministritė mė tė favorizuara dhe mbi tė gjitha a do tė jenė mė tė qetė bizneset me taksa. Kreu i qeverisė Ed Rama ka prezantuar sot funksionimin e projektbuxhetit nė "funksion tė njerėzve qė duan tė punojnė. Njė buxhet me standarde tė mirėpėrcaktuara dhe me zgjidhje realiste". Ky buxhet do tė jetė pėr njerėzit qė duan tė pėrfitojnė pėrmes punės. Ai premtoi se nė fund tė vitit tė 4-t tė kėtij mandati synohet njė rritje ekonomike prej 4%. "Buxheti ėshtė nė funksion tė njerėzve qė duan tė pėrfitojnė nėpėrmjet punės, jo pėr njerėz qė janė pėr zgjidhje magjike. Rritja e besimit nė stabilitetin ekonomik, sigurimi i kushteve qė nxisin prodhimin. Ky buxhet ėshtė me disa standarde tė mirėcaktuara, me zgjidhje realiste. Synojmė njė rritje ekonomike 4% nė fund tė vitit tė 4-t tė mandatit".

HermesNews - ©2014