Video

10/10/2014 19:03:55

Kush paguan do tė ketė drita

KESH tė ardhura plus me rreth 200 mijė euro. Ēdo ditė do tė lėvrohet energjia elektrike pėr 6 orė nė oraret 08.00 -10:00 dhe 18.00-22.00 me kapacitet 100 Mw


TIRANE - Situata hidrike paraqitet mjaft pozitive dhe furnizimi i konsumatorėve tariforė me energji elektrike ėshtė plotėsisht i garantuar, njofton KESH (Korporata Elektroenergjetike Shqiptare). Pėrmes shitblerjes sė energjisė elektrike, KESH-i kontraktoi dy ditė mė parė blerjen e 12.600 MW energji qė pėrdoret gjatė orėve tė natės, por dhe shitjen e tė njėjtės sasi energjie gjatė orėve tė ditės pėr periudhėn 11-31 tetor 2014. Nga ky operacion, KESH ka siguruar tė ardhura plus me rreth 200 mijė euro.

Nė datėn 7 tetor, komisioni i shitblerjes sė energjisė priti ofertat nga shoqėritė “GEN-I Tirana”, “GSA”, “EFT AG”, “AXPO Beograd” dhe “Petrol” dhe pas verifikimit, zgjodhi dy prej tyre,GEN-I Tirana dhe EFT AG. KESH njofton se nga “GEN-I Tirana” do tė lėvrohet nė 12 orė/ditė energji elektrike pėr periudhėn 11-31 tetor 2014 nė oraret 00.00 – 07:00, 13.00-16.00 dhe 22.00-24.00.

Me kapacitet 50 MW dhe sasi 12.600 Mwh, energjia ėshtė blerė me ēmim/njėsi 52.05 Euro/Mwh dhe vlerė totale 655.830.00 euro, qė do tė levrohet pėrmes linjės Serbi-/Mali i Zi-Greqi-Shqipėri.
KESH-i gjithashtu ka shpallur fitues pėr shitjen e energjissė elektrike shoqerine “EFT AG” pėr periudhėn 11-31.10.2014.

Ēdo ditė do tė lėvrohet energjia elektrike pėr 6 orė nė oraret 08.00 -10:00 dhe 18.00-22.00 me kapacitet 100 Mw. Sasia nė total arrin 12,600 Mwh me ēmim/njėsi 67.95 euro/Mwh dhe vlerė tė plotė 856,170.00 euro. Pika e lėvrimit tė sasisė sė energjisė do tė kryhet pėrmes linjave tė transmetimit tė lartė Shqipėri- Serbi-Mali i Zi-Greqi.

HermesNews - ©2014