Video

16/04/2013 17:42:51

Leku ulet nė fillimjavė

Sipas kursit zyrtar tė BSH-sė, monedha europiane ka vijuar tė forcohet nė tregun vendas tė kėmbimit valuto


TIRANE - Monedha vendase Lek, e ka nisur javėn me njė dobėsim kundrejt valutės kryesore nė treg. Sipas kursit zyrtar te BSH-se, monedha europiane ka vijuar tė forcohet nė tregun vendas tė kėmbimit valutor. 1 euro kėmbėhet sot me 140.17 lekė, 0.02 lekė mė shumė se nje dite me pare.

Nga ana tjetėr, monedha amerikane ka regjistruar njė dobėsim nė ditėn e sotme. Dollari ėshtė dobėsuar 0.05 lekė kundrejt ditės sė djeshme duke iu afruar edhe mė tej kufirit prej 107 lekė.1 dollar kėmbehet sot me 107.4l lekė.

Sipas ekspertėve, nje nga arsyet kryesore qė ka mbajtur tė lartė monedhėn europiane dhe po vijoj ta vlerėsrojė atė ėshtė ndikimi nga bursat ndėrkombėtare, ku monedha europiane ėshtė forcuar ndjeshėm si dhe renia e kerkese ofertes pėr euro qe sjellė forcimin e saj nė tregun vendas.

Lekė pėr njėsi tė monedhės sė huaj

Dollari Amerikan USD 107.40 -0.05
EURO EUR 140.31 +0.10
Poundi Britanik GBP 164.43 -0.47
Franga Zviceriane CHF 115.50 +0.34.

HermesNews - ©2013