Video

25/10/2014 17:26:02

Deri me datė 1 faturat tatimore

Dita e fundit pėr dorėzimin e faturave tatimore pėr fermerėt qė pėrfitojnė nga skema e subvencionit


TIRANE - Qeveria vendos si afat datėn 1 nėntor 2014 pėr dorėzimin e faturave tatimore pėr fermerėt qė pėrfitojnė nga skema e subvencionit. Kjo u komunikua nė njė ndryshim tė udhėzimit “Pėr procedurat dhe mėnyrėn e administrimit tė fondit tė programit pėr bujqėsinė dhe zhvillimin rural”, tė firmosur ditet e fundit nga ministrat e Financave dhe Bujqesise Shkelqim Cani dhe Edmond Panariti.

Mbėshtetja jepet pėr dorėzimin e prodhimit tė frutave dhe perimeve nė pikat e grumbullimit ose tė pėrpunimit, nė masėn 15% tė vlerės sė mallit tė shitur dhe tė vėrtetuar me faturė tatimore, por jo mė pak se 30 kv dhe jo mė shumė se 300 kv, pėr fruta dhe pėr jo mė pak se 50 kv dhe jo mė shumė se 400 kv, pėr perimet.

Gjithashtu fermerėt marrin mbėshtetje, pėrmes subvencionit, nė masėn 70% tė normės sė interesit, pėr 7 vite radhazi, pėr kreditė deri nė 30 milionė lekė, qė do tė merren pėr ruajtjen dhe pėrpunimin e produkteve bujqėsore, blegtorale, bimėve mjekėsore, si dhe mbarėshtimin e akuakulturės.

HermesNews - ©2014