Video

09/12/2013 14:36:27

Rikthehet rritja ekonomike nė Portugali

Shifrat zyrtare janė optimiste pėr rritjen ekonomike tė vendit


LISBONĖ - Rikthimi i Portugalisė tek rritja ekonomike ka vazhduar zyrtarisht gjatė tremujorit tė tretė tė vitit, me njė rritje tė lehtė tė Prodhimit tė Brendshėm Bruto (PBB) prej tė paktėn 0,2 pėr qind krahasuar me tremujorin paraardhės, njoftoi sot pėrmed njė konference pėr shtyp Instituti Kombėtar i Statistikave (INE), ku publikoi edhe raportin e dytė vlerėsues tė situatės ekonomike tė vendit. Rritja, e nxitur nga eksportet, gjatė kėsaj kohe ka regjistruar ngadalėsim nė krahasim me tremujorin e dytė, kur ekonomia e Portugalisė regjistroi rritje me 1,1 pėr qind, fakt qė e nxorri zyrtarisht nga recesioni pas dy vjetėsh e gjysmė nė rėnie tė vazhdueshme tė Prodhimit tė Brendshėm Bruto(PBB). Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013