Video

18/08/2014 15:28:18

Investimet e fundit nė vend

AIDA ka asistuar rreth 500 investitorė tė huaj pontencialė, nga tė cilėt 90 kompani, qė janė vėnė nė kontakt me partnerė shqiptarė


TIRANE - AIDA (Agjencia Shqiptare e Zhvillimit tė Investimeve) ka pėrqėndruar punėn nė arritjen e objektivit pėr tėrheqjen e investimeve tė huaja nė Shqipėri. Janė asistuar rreth 500 investitorė tė huaj pontencialė, nga tė cilėt 90 kompani, qė janė vėnė nė kontakt me partnerė shqiptarė nė sektorė tė ndryshėm si tė pėrpunimit aktiv, energjisė, ICT, etj. Pėr periudhėn janar - korrik, kanė hapur aktivitetin 3 kompani tė huaja nė fushėn e ICT dhe manifakturės, qė janė ndjekur dhe asistuar nga AIDA pėrgjatė gjithė procesit. AIDA nė vartėsi tė ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik ka si funksion tė propozojė politika pėr lehtėsimin e mbėshtetjen e investimeve direkte nė Shqipėri.

HermesNews - ©2014