Video

22/05/2014 18:07:34

Sfidat e punėsimit nė treg

Punėsimi, sfida pėr tė gjithė tė rinjtė tė sapodiplomuar


KORCE - Nė kuadėr tė Panairit tė Punės ėshtė zhvilluar sot nė ambientet e Univeritetit Fan S.Noli seanca sfidat e punėsimit pėrballja me tregun e punės. Punėsimi ėshtė njė sfidė pėr tė gjithė tė rinjtė punėkėrkues. Duke e gjetur veten tė papunė tė diplomuarit vazhdojnė studimet pas-universitare, me shpresėn se pėrmes kualifikimeve tė tilla, do tė kenė mė tepėr mundėsi tė hyjnė nė tregun e punės. Nė kėtė aktivitet kanė qėnė tė pranishėm Kryebashkiaku Sotiraq Filo si edhe shumė personalite tė jetės akademike dhe kulturore tė qytetit janė diskutuar tema tė ndryshme nė lidhje me punėsimin dhe tregun e punės si edhe janė dhėnė ide pėr tė gjetur zgjidhje afatshkurtra dhe afatgjata pėr sfiden e punėsimit. Nė fjalėn e tij Kryebashkiaku, Sotiraq Filo tha se: "Paneli i sotėm ėshtė njė vlerė e shtuar qė na lejon tė shkėmbejmė mendime dhe ide, tė identifikojmė ēėshtjet dhe sfidat kryesore pėr punėsimin dhe mundėsitė konkrete qė ofrohen pėr tė rinjtė punėkėrkues nė qytetin e Korēės". Panairi do tė vazhdojė dhe nesėr, ditė nė tė cilėn bizneset dhe organizatat do tė rekrutojnė punėmarrės nė pozicionet qė ofrojnė.

Eftjola Fili