Video

18/02/2013 19:26:58

Internet Banking, 236 mijė tansaksione

Shėrbimet 'internet banking' pas hedhjes nė treg nė vitin 2005 nga njė bankė e vetme, nė fund tė vitit 2012, shėrbimet 'home banking' ofrohen nga tė gjitha bankat


TIRANĖ - "Internet banking" njė shėrbim i ri qė po aplikojnė bankat tregtare nė vend, duket se po merr shtrirje gjithnjė e mė tė tė madhe tė pėrdorimit nga klientė tė ndryshėm, numri i tė cilėve po shtohet me ritme tė pėrshpejtuara.

Banka Qendrore vėren se, shėrbimet "internet banking" pas hedhjes nė treg nė vitin 2005 nga njė bankė e vetme, nė fund tė vitit 2012, shėrbimet "home banking" ofrohen nga tė gjitha bankat. Sipas tė dhėnave zyrtare, gjatė vitit 2012 janė kryer mė shumė se 236 mijė transaksione pėrmes internetit, ku kryesisht kanė qenė blerje online nė kompanitė e mėdha tė veshjeve.

Ndėrkohė qė pėrhapja e kėtyre shėrbimeve shėnoi njė rritje vjetore prej 26% krahasuar me njė vit mė parė dhe vlera e transaksioneve u shtua 15% krahasuar me vitin 2011. Dinamika e zhvillimit tė kėtij shėrbimi ka nisur tė jetė shumė aktiv nė vitin 2009, pikėrisht nė fillimin e krizės ekonomike dhe shtimi i numrit tė kartave tė kreditit ėshtė arsyeja kryesore qė ka nxitur transaksionet pėrmes internetit.

Kėto lloj formash pėrdoren kryesisht nga klientėt me tė ardhura tė mesme dhe tė larta, tė cilėt kanė edhe mė shumė njohuri nė mėnyrat e pėrdorimit dhe hapėsirat pėr tė blerė online. Ekspertėt shprehen se reduktimi i parasė "CASH" ėshtė njė tjetėr ndikim pozitiv nė kėtė drejtim qė ka sjellė pėrfshirjen e shumė pagesave tė shėrbimeve tė ndryshme nė internet apo pėrmes bankės.

Kompanitė e shėrbimeve utilitare shtetėrore e private kanė ofruar njė kanal shtesė pėr mbledhjen e pagesave, duke lehtėsuar kėtė proces, duke ulur kostot operative dhe duke krijuar kanal shtesė komunikimi me klientėt e tyre.

Prakticiteti dhe menaxhimi i kohės ka sjellė pėr konsumatorėt tashmė njė pėrvojė tė re, krejt ndryshe nga ajo e mėparshmja me qėndrime nė radhė, nė qendra pagesash qė hapen vetėm nė ditėt e javės me orare tė kufizuara. Ata mund tė shėrbehen pėr kėto pagesa nė kohė reale, 24 orė nė 7 ditėt e javės, edhe gjatė festave pa pagesa shtesė pėr ēdo faturė tė paguar.

HermesNews - ©2013