Video

30/04/2013 09:49:36

Japonia, 0,2% rritje te prodhimit industrial

Tė dhėnat, tė publikuara nga Ministria e ekonomisė, tregtisė dhe industrisė pėrbėn gjysmėn e shifrės prej 0,4 pėr qind


TOKIO - Prodhimi industriale nė Japoni ka regjistruar njė rritje mujore prej 0,2 pėr qind nė Mars, fakt qė konfirmon njė rritje graduale pas reēesionit tė pestė radhazi nė 15 vite. Tė dhėnat, tė publikuara nga Ministria e ekonomisė, tregtisė dhe industrisė pėrbėn gjysmėn e shifrės prej 0,4 pėr qind qė pritej nga analistėt, pėr pėr herė tė parė qė nga koha e tėrmetit/cunamit tė 11 marsit tė vitit 2011 ėshtė rritje qė prej katėr muajsh e me radhė. Pritshmėritė, nė sondazhin tradicional tė realizuar nga ministria, aktualisht arrijnė nė njė nivel pėr prodhim industrial nė +0,8 pėr qind nė prill dhe nė 0,3pėr qind nė muajin Maj.

HermesNews - ©2013