Video

08/01/2013 08:42:42

Trenat, tė vlefshėm nė ēdo kohė pėr transport

Sikurse bizneset dhe transporti hekurudhor i pasagjerėve u rrit me 36.6% nė 3-mujorin e tretė ndaj tė dytit nė vitin qė sapo u mbyll


TIRANĖ - Bizneset shqiptare po rrisin pėrherė e mė shumė transportin e mallrave pėrmes linjave hekurudhore sė bashku me qytetarėt, pėr shkak tė rritjes sė ndjeshme tė ēmimit tė karburanteve qė shoqėroi vitin 2012. INSTAT njoftoi sė fundi se transporti hekurudhor i mallrave nė volum/km u rrit 117.5% mė shumė nė 3-mujorin e tretė 2012 ndaj tė dytit, ndėrsa pėr efekt tė krizės ekonomike, rezulton me ulje 21.5% ndaj 3-mujorit tė tretė 2011. Sikurse bizneset dhe transporti hekurudhor i pasagjerėve u rrit me 36.6% nė 3-mujorin e tretė ndaj tė dytit nė vitin qė sapo u mbyll. Nė total, nga 4.234 mijė pasagjerė/km qė lėvizėn pėrmes linjave hekurudhore nė tremujorin e dytė, nė tremujorin e tretė u regjistruan 5.783 mijė pasagjerė/ km.

HermesNews - ©2013