Video

10/07/2013 14:55:50

100 biznese pa kasa fiskale nė Kukės: mbyllen aktivitetet

Organet tatimore pranojnė nė heshtje fenomenin


KUKES - Rėnia e xhiros dhe e klientelės ka sjellė shtimin e pėrpjekjeve tė biznesmenėve ne zonen verilindore pėr t’iu shmangur detyrimeve fiskale. Njė gjė e tillė ka sjellė edhe mbylljen e njė numri biznesesh private nė bashkinė e Kukėsit. Thuajse tė gjtiha bizneset kanė eliminuar pėrdorimin e kasės fiskale, njė fenomen qė ėshtė pranuar nė heshtje edhe nga organet tatimore.

"Pėr periudhėn janar - qershor kanė mbyllur aktivitetin e tyre 25 biznese tė vogla, kryesisht lokale shėrbimi dhe tregtie", thotė pėrgjegjėsi i zyrės sė tatim- taksave nė bashkinė e Kukėsit, Pajtim Duraku. Sipas tij, ka edhe biznese qė po mbyllin aktivitetin e tyre pėr shkak tė dhėnies nė formė borxhi tė mallrave familjeve me pak tė ardhura, pa arritur t’i mbledhin pėr shumė kohė prej tyre tė ardhurat, ēka i con drejt falimentimit, ose nė ndryshimin e drejtimit tė biznesit.

Tendenca e mbylljes sė veprimtarisė private nė jo pak raste ėshtė fiktive, me synimin e mosshlyerjes sė detyrimeve fiskale. Njė gjė e tillė ėshtė vėrejtur pas ushtrimit tė kontrollit nga policia bashkiake nė bashkėpunim me specialistėt e zyrės sė tatim- taksave tė bashkisė sė Kukėsit. "Ėshtė evidentuar se tė paktėn 100 biznese ushtrojnė aktivitetin e tyre tė paregjistruar, duke mos shlyer asnjė detyrim fiskal", thotė Duraku.

HermesNews - ©2013