Video

15/03/2013 11:52:47

Dollari nė nivelin mė tė lartė kundrejt € nė 3 muaj: zhvlerėsohet Leku

Monedha e pėrbashkėt e 17 vendeve europiane u dobėsua, teksa kostoja e huamarrjes italiane u rrit nė ankandin e obligacioneve


TIRANE - Nė fund tė kėsaj jave monedha e gjelbėrt amerikane dollari, arriti nė nivelin mė tė lartė tė tre muajve kundrejt euros, sipas tė dhėnave nga bursat ndėrkombėtare, duke reflektuar forcim tė vlerės sė saj edhe nė tregun e kėmbimit valutor vendas, kundrejt lekut.

Sipas analistėve bankarė, monedha e pėrbashkėt e 17 vendeve europiane u dobėsua, teksa kostoja e huamarrjes italiane u rrit nė ankandin e obligacioneve. Dollari u vlerėsua 0.6% dhe u kuotua nė 1.2961 kundrejt euros, duke arritur nė nivelin mė tė lartė qė nga 10 dhjetori i vitit tė kaluar.

Kursit zyrtar i Bankės Qendrore tregon se nė tregun valutor vendas tė premten, leku ėshtė zhvlerėsur ndaj dy valutave kryesore euro dhe dollar. Euro ėshtė kuotuar sot nė 140.26 lekė, 0.05 lekė mė shumė se njė ditė mė parė. Pas njė ditė tė vėshtirė nė bursat ndėrkombėtare, monedha europiane duket se po e merr veten ngadalė nė treg.

Ekspertėt thonė se, megjithė efektet negative qė mund tė vijnė nga tregjet e huaja, kėrkesa e lartė si dhe ndėrhyrjet e Bankės sė Shqipėrisė, do tė ndikojnė qė tė ruhet gjithnjė njė raport i lartė i euros kundrejt lekut. Nga ana tjetėr, dollari po vijon forcimin e tij.

Gjatė ditės sė sotme 1 dollar ėshtė kėmbyer me 107.76 lekė, 0.17 lekė mė shumė se njė ditė mė parė. Nė ditėt nė vazhdim mund tė shohim forcim tė mėtejshėm tė monedhės amerikane, falė situatės pozitive nė tregjet ndėrkombėtare.

HermesNews - ©2013