Video

13/03/2013 17:19:01

Agronet, rrjeti pėr agro-ushqimet

Projekti ka pėr qėllim tė plotėsojė hapėsirat strukturore, institucionale dhe ekonomike, qė janė bėrė pengesė pėr rritjen e sistemit tė shkėmbimeve tė ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme


TIRANĖ - Projekti Agronet, i cili ka si objektiv parėsor krijimin e njė rrjeti funksional e tė pėrhershėm tė strukturave tė logjistikės sė shpėrndarjes sė prodhimeve agro-ushqimore ndėrmjet vendeve tė pellgut Adriatiko-Jonian duke filluar nga viti 2013, u prezantua sot nė Tiranė. Gjatė aktivitetit tė organizuar pėr kėtė qėllim, METE si partner kryesor ka garantuar mbėshtetjen e saj, nėpėrmjet Sekretarit tė Pėrgjithshėm, Dael Dervishi.

Gjatė fjalės pėrshėndetėse Sekretari i pėrgjithshėm i ministrisė sė ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės theksoi se “projekti ka pėr qėllim tė plotėsojė hapėsirat strukturore, institucionale dhe ekonomike, qė janė bėrė pengesė pėr rritjen e sistemit tė shkėmbimeve tė ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme”.

Partneri kryesor i projektit ėshtė FINEST, tė cilit pėrveē njė sėrė partnerėsh tė rėndėsishėm italianė, i janė bashkuar edhe partnerė nga brigjet lindore tė Adriatikut, dhe mė konkretisht pėrfaqėsues tė Sllovenisė, Kroacisė, Bosnje Hercegovinės dhe Shqipėrisė. Partneri shqiptar i projektit ėshtė Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės.

HermesNews - ©2013