Video

21/10/2014 19:59:58

Ukraina kerkon miliarda kredi shtese

Kievi dhe Moska po diskutojnė aktualisht pėr njė marrėveshje tė pėrkohshme qė parashikon shlyerjen nga ana e Ukrainės tė 3,1 miliardė dollarėve

BRUKSEL - Ukraina u kėrkoi evropianėve njė kredi shtesė prej dy miliardė eurosh, njė shumė qė i kėrkohet nga Rusia deri nė fund tė muajit tetor pėr rifillimin e livrimeve tė gazit, ndėrprerė nė muajin qershor, theksoi sot Komisioni Evropian. ”Kjo kėrkesė do tė shqyrtohet me FMN-nė dhe autoritetet ukrainase”, shtoi njė zėdhėnės i Komisionit Evropian, Simon O’Connor, ndėrkohė qė vazhdon nė Bruksel njė takim mes BE-sė, Ukrainės dhe Rusisė pėr tė garantuar furnizimin e Ukrainės dhe evropianėve me gaz rus gjatė dimrit. Me ndihmėn e Bashkimit Evropian, Kievi dhe Moska po diskutojnė aktualisht pėr njė marrėveshje tė pėrkohshme qė parashikon shlyerjen nga ana e Ukrainės tė 3,1 miliardė dollarėve nga faturat e papaguara ndaj gjigantit rus Gazprom, dy miliardė prej tė cilave para fundit tė muajit tetor.

HermesNews - ©2014