Video

22/01/2014 16:36:29

Biznesi integrohet mė shpejt: Veliaj, do tė investojmė pėr trajnime

Investimet e Marsit pėr ndėrrmarrje qė kthehen nė shkolla profesionale
DURRĖS - Ministri i Mirėqėnies Sociale dhe Rinisė, Erion Veliaj, u shpreh sot nga qyteti i Durrėsit se "fondet qė Qeveria ka pėrcaktuar pėr sistemin e punėsimit, do t’i ofrohen bizneseve qė kanė numrin mė tė madh tė vendeve tė lira tė punės".

Deklarata e Veliaj u bė tė mėrkurėn gjatė njė vizite nė njė ndėrmarrje nė zonėn e Shkozetit nė Durrės.

Duke folur pėr financimet qė do tė lėvrohen nė muajin Mars tė kėtij viti, Veliaj tha se synim i Qeverisė ėshtė qė tė investojė fuqishėm pėr trajnimin profesional. “Pespa nuk ėshtė vetėm njė biznes “Made in Albania”, por edhe njė shkollė shumė e madhe pėr arsimin profesional”.

Kryetari i shoqatės Biznes Albania, Luan Bregasi, tha se shndėrrimi i kapitalit tregtar nė kapital prodhues ėshtė njė nga synimet qė ka biznesi shqiptar. “Ne si shoqatė e kemi mbėshtetur kėtė filozofi”, tha Bregasi.

Ndėrmarja private e prodhimit tė aluminit “Pespa”, ka punėsuar nė kėtė biznes rreth 400 punėtorė, ndėrsa mė shumė se 50 pėrqnd e prodhimit tė saj eksportohet nė Francė, Itali dhe nė vendet e Ballkanit. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter


HermesNews - ©2014