Video

19/08/2013 08:39:47

Italia frenon investimet dhe bizneset nė vend. Shkak, burokracia

Raporti: sipas Bankės Botėrore Italia mund tė renditet shumė pas vendeve aziatike dhe afrikane qė vitet e fundit kanė ndėrrmarrė shumė reforma pėr rritjen


ROME - Italia ėshtė nė vendin e 87-tė nė botė pėr mundėsitė qė jep pėr tė bėrė biznes, por mund tė rrėshqasė dhe nė vend tė 100-tė deri nė fund tė vitit 2013-tė.

Lajmi u dha nga ekspertėt e Bankės Botėrore qė nė vitin e kaluar kishin parė njė zbritje tė Italisė nga vendi i 83-tė ku ishte. Praktikisht Italia ėshtė pas Mongolisė, Bahamas, Zambisė, Bruneit e Shqipėrisė. Sipas Bankės Botėrore Italia mund tė renditet shumė pas vendeve aziatike dhe afrikane qė vitet e fundit kanė ndėrrmarrė shumė reforma pėr rritjen.

Britania e Madhe ėshtė nė vendin e 7-tė, Gjermania nė vendin e 19-tė, Franca nė 29-tin pėr tė mos folur pėr vende tė tjera tė G7-tės si SHBA, Kanada, Japonia, qė ndodhen nė vendin e 7-tė, 12-tė dhe 20-tė.

Shkak pėr kėtė rėshqitje tė vendit sipas Konfindustria-s janė burokracitė e panumėrta dhe funksionimi i keq i aparatit publik. Pėr kompanitė burokracia shihet si njė shkak kryesor i pamundėsisė pėr tė zhvilluar aktivitet nė Itali.

Mjafton tė shohėsh kontratat e punės dhe normativat qė rregullojnė punėmarrėsit dhe punėdhėnėsit e nuk ėshtė e vėshtirė tė kuptosh sa e komplikuar ėshtė tė punosh.

Njė prezencė e fortė e sindikatave nė ēdo qoshe tė aktiviteteve pengon nga ana tjetėr fleksibilitetin nė punė.

HermesNews - ©2013