Video

20/11/2014 08:22:03

Terroristėt paguajnė miliarda Euro dėme

Valerio Fioravanti dhe Francesca Mambro, ish-anėtarė tė grupit terrorist NAR (Bėrthama e armatosur revolucionare) u dėnuan pėr tė paguar 2 134 273 000 euro pėr presidencėn e Kėshillit tė Ministrave dhe Ministrinė e Brendshme


ROMĖ - Dy ish-terroristė tė djathtė, dėnuar pėr atentatin nė Bolonja qė shkaktoi 85 tė vdekur nė vitin 1980, u dėnuan sot nga njė gjykatė e kėtij qyteti nė pjesėn qėndrore tė Italisė, pėr tė paguar 2,13 miliardė euro dėme ndaj shtetit, theksoi media. Valerio Fioravanti dhe Francesca Mambro, ish-anėtarė tė grupit terrorist NAR (Bėrthama e armatosur revolucionare) u dėnuan pėr tė paguar 2 134 273 000 euro pėr presidencėn e Kėshillit tė Ministrave dhe Ministrinė e Brendshme”, shkruan e pėrditshmja ”La Repubblica” nė faqen e saj tė internetit. ”Procesi nė vazhdim para ndarjes civile nga gjykata e Bolonjės shėrben vetėm pėr tė pėrcaktuar dėmet, pasi dy personat janė tė dėnuar tashmė”, theksoi agjencia e lajmeve Ansa. Mė 2 gusht 1980, njė bombė shpėrtheu nė sallėn e pritjes nė stacionin e trenit nė Bolonja duke shkaktuar 85 tė vdekur dhe mė shumė se 200 tė plagosur. Valerio Fioravanti dhe Francesca Mambro u dėnuan me burgim tė pėrjetshėm pėr kėtė atentat.

HermesNews - ©2014