Video

18/11/2014 20:22:35

''Hyjnesha nė Fron'' drejt Pejės

Gjatė kthimit do tė ketė muzikė Live me Makfire Miftari-soliste, Naser Dula- kitarė dhe Festim Haxhikadriu-violinė


PRISHTINĖ - Festivali i filmit nė Kosovė “Hyjnesha nė Fron”, udhėton pėr Pejė, ku nisja bėhet nga ora 14:00 nė Stacionin e Trenit nė Fushė Kosovė, ndėrsa nė kthim do tė shfaqen pesė filma. Gjatė kthimit do tė ketė muzikė Live me Makfire Miftari-soliste, Naser Dula- kitarė dhe Festim Haxhikadriu-violinė. Pas kthimit nė stacion do tė shfaqen dokumentarė pėr jetėn e aktores Marjeta Larja dhe filmi “The Reaper”. Festivali do tė zgjasė deri tė premten, mė 21 Nėntor, bėn tė ditur KosovaPress. Deri nė mbyllje ēdo ditė do tė zhvillohen sesione qė mbahen nė trenin qė udhėton drejt Pejės ose Elez Hanit, sesione kėto nė tė cilat do tė shfaqen filmat e metrazhit tė shkurtėr, kurse nė hapėsirat e Stacionit Hekurudhor do tė shfaqen filmat e metrazhit tė gjatė. Krahas filmave nė kuadėr tė Festivalit do tė organizohen ‘master klasėt’ ku ekspertė tė shumtė nga fusha e artit dhe e industrisė sė tij do tė trajtojnė tema tė ndryshme dhe sot do tė mbahen prej orės 16:00. Festivali po ashtu ka segmentin e fuqizimit tė gruas nė biznes dhe promovimin e vlerave tė komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian.

HermesNews - ©2014

Titolo 1

Lule pranė 'Partizanit tė Panjohur'

Titolo 1

Gara pėr tre segmente nė jug

Titolo 1

Sokol Olldashi, ''Qytetar Nderi''