Video

18/11/2014 15:46:55

Gara pėr tre segmente nė jug

30 skuadra, nga tė cilat janė pėrzgjedhur 6 do tė merren me reabilitimin e segmentit tė Orikumit, Sarandės dhe Himarės


TIRANE - Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit hapi tė martėn konkursin ndėrkombėtar pėr rehabilitimin e vijės bregdetare tė jugut dhe korridorin ekonomik Tiranė - Durrės. Nė fazėn e parė tė garės kanė marrė pjesė 30 skuadra, nga tė cilat janė pėrzgjedhur 6 prej tyre, qė kanė bėrė prezantimet e projekteve pėrkatėse. Konkretisht pėr vijėn bregdetare jugore, bėhet fjalė pėr rehabilitimin e segmentit tė Orikumit, Sarandės dhe Himarės. Nė kushtet kur infrastruktura rrugore ėshtė e amortizuar dhe pa njė plan tė mirėfilltė zhvillimi, vėnia nė zbatim e projekteve fituese do tė ndikojė dretpėrsėdrejti nė zhvillimin e turizmit dhe pėrmirėsimi e jetesės pėr banorėt e kėtyre zonave. Pas prezantimeve, juria nė bashkėpunim me pėrfaqėsues vendorė tė kėtyre zonave, do tė bėjnė pėrzgjedhjen e projekteve fituese, tė cilat mė tej do tė zbatohen nė terren. Ėshtė njė konkurs ndėrkombėtar projektimi pėr pėrmirėsimin e hapėsirave publike nė vijėn bregdetare tė Jugut. Riviera, qė tėrheq numrin mė tė madh tė turistėve qė vizitojnė Shqipėrinė ėshtė njė gjenerator pėr ekonominė e tė gjithė rajonit, mbi tė gjitha gjatė sezonit sė verės.

HermesNews - ©2014