Video

15/11/2014 09:22:17

Bakllasarme, byrek me spinaq

nga Brunhilda Ēela


HermesNews - Bakllasarma tradicionale ėshtė njė byrek dredhanik qė nuk mbushet me asgjė, por hapen petėt, lyhen me gjalpė mblidhen role dhe shtrohet nė tepsi. Pasi ėshtė pjekur pėrvėlohet me njė pėrzierje kosi (gati njė kg), hudhre dhe kripė. Mė kujtohet gjyshja na e bėnte kėshtu dhe e piqte shpesh nė tavė korenti (foto).

Unė e kam ndryshuar vetėm pak. Petėn e mbush me gjizė ose djath tė njomė, pak kajmak, kripė dhe philadelphia. Mė duket si e kotė pa mbushje fare, por dhe shumė nuk do. Nuk e ngatėrroj me veze si byreku qė bėhet me kos e vezė apo gjizė e vezė.

Qė peta t'ju hapet me lehtėsi bėjeni me kėto masa. Unė bėra nė fakt pėr dy byreqe pasi fėmijėt kanė shije tė ndryshme dhe mė duhet gjithmone pothuaj tė bėj dy tė ndryshme pra dy tava byrek.

Ju do pėrgjysmoni masėn e brumit nėse do bėni njė tavė.

Pra pėr dy tava:
miell 1 kg
ujė 650 ml i vakėt
njė lugė ēaji kripė
vaj luledielli
pėr tė lyer brumin sipėr rreth njė lugė

Pėr mbushjen 500-600 gr gjizė tė njomė
250 gr djath philadelphia
kripė njė lugė ēaji pasi gjiza ime kishte pak kripė
50 ml ajkė qumėshti

Brumin e lė tė pushojė tė lyer me vaj lart dhe poshtė rreth 20 min dhe mbulojeni. Pastaj merreni dhe hapeni nė tavolinėn e shtruar me njė mbulesė tė lyer me miell kudo (spėrkatur). E hap me pecin e trashė nga tė gjitha anėt rreth 55 cm ose edhe me dorė. Unė e bėj mė sy por e kam nxjerrė nė foto qė ta kenė parasysh amvisat e reja.

Pastaj kėtė petėn rreth 55 cm e lyen pėrsėri me pėrzierjen vaj gjalpė dhe e lė tė pushojė tė paktėn 5 min. Pastaj peēi nuk ju duhet mė, por bėni tėrheqjen me dorė duke filluar nga mesi. Futeni dorėn poshtė brumit dhe filloni nė mes tėrheqjen, pastaj me radhė. Peta hapet pa problem nėse ndiqni pikė pėr pikė masat e recetės pasi e kam matur shumė herė pėr ju qė t'ju nxirrja masėn e saktė tė brumit (mė parė e bėja me sy).

Hapet aq mirė sa del poshtė tavolinės aq elastike del, pasi brumi nuk duhet shumė i fortė dhe as i hollė. Pėr tė spėrkatur petėn mora gjysėm gote vaj luledielli rreth 100 ml tė cilėn e pėrzieva me 70 gr-80 gjalpė. Petėn e spėrkata dhe me 50 ml ajkė.

Pėr nė fund fare e pėrvėlova me 600 gr kos 4-5 thelpinj hudhra njė lugė e vogėl kafeje me kripė.

HermesNews - ©2014