Video

18/11/2014 20:01:57

Drejt njė qėndreje multifunksioale

Nė kėtė takim u diskutua mbi studimin e fizibilitetit pėr krijimin nė Elbasan tė Qendrės Kombėtare tė Panaireve, Ekspozitave, Kongreseve dhe Konferencave


ELBASAN - Ngritja e njė qendre shumėfunksionale ishte qėllimi i takimit tė pėrbashkėt tė zhvilluar me sipėrmarrjen e rajonit tė Elbasanit, Bashkisė Elbasan dhe me mbėshtetjen e Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik dhe Sipėrmarrjes. Nė kėtė takim u diskutua mbi studimin e fizibilitetit pėr krijimin nė Elbasan tė Qendrės Kombėtare tė Panaireve, Ekspozitave, Kongreseve dhe Konferencave. Specialistė tė fondacionit HEC paraqitėn projekt idenė e tyre mbi studimin e fizibilitetit qė Qėndra Kombėtare e Panaireve t’i japė njė shtysė zhvillimit tė qytetit tė Elbasanit, por jo vetėm. E pranishme nė kėtė takim zv ministrja e Ekonomisė Brunilda Paskali ofroi mbėshtetjen e institucionit qė pėrfaqėson, ndėrsa e konsideroi domosdoshmėri ngritjen e njė qendre multifunksionale, e cila sipas saj mė sė shumti do t’i vijė nė ndihmė biznesit, pėr tė rritur aksesin e kėtij tė fundit. Kryetari i Bashkisė, Qazim Sejdini, e konsideroi domosdoshmėri kombėtare dhe lokale ngritjen e qendrės sė panaireve nė qytetin e Elbasanit.

HermesNews - ©2014

Dėrgo me email | Stampo artikullin | Artikulli ėshtė lexuar 525 here