Video

18/11/2014 20:04:36

Themelohet ēmimi Vehap Shita

estivali Ndėrkombėtar i Studentėve pėr Film dhe Teatėr SKENA UP nėpėrmjet nderimit tė Vehap Shitės, njė prej mysafirėve e vizitorėve mė tė parė tė festivalit, do tė ndajė ēmimin pėr kritikėt e rinj tė teatrit


PRISHTINĖ - Nė shenjė nderimi pėr shkrimtarin, kritikun e filmit dhe teatrit, Vehap Shita (1923-2014) dhe me qėllim pėr krijimin e njė mendėsie tė re nė fushėn e kritikės teatrore nė Kosovė, Festivali SKENA UP, nė edicionin e tij tė XII, themelon Ēmimin pėr Kritikė Teatri “Vehap Shita”
“Me qėllim qė tė krijojė vazhdimėsi tė traditės sė kritikės teatrore nė Kosovė pėrmes nderimit tė njėrit nga themeluesit e saj dhe nga personalitetet mė tė shquara nė kėtė fushė, Vehap Shita, SKENA UP do tė nderojė nė edicionin e XII kėtė personalitet duke themeluar njė ēmim me emrin e tij”, bėhet e ditur sot nė njoftimin e dėrguar. Festivali Ndėrkombėtar i Studentėve pėr Film dhe Teatėr SKENA UP nėpėrmjet nderimit tė Vehap Shitės, njė prej mysafirėve e vizitorėve mė tė parė tė festivalit, do tė ndajė ēmimin pėr kritikėt e rinj tė teatrit.

HermesNews - ©2014