Video

14/11/2014 16:31:23

Mitrovica riciklon mbeturinat

Kuvendi i Komunės ka marrė vendimin pėr t’a ndarė tokėn e kėrkuar prej 10 hektarėsh pėr ndėrtimin e fabrikės qė riciklon mbeturinat


MITROVICĖ - Nė Mitrovicė, tė shtunėn nėnshkruhet kontrata pėr ndėrtimin e fabrikės pėr riciklimin e mbeturinave dhe prodhimin e energjisė elektrike prej 12 megavatėsh me vlerė prej 43 milionė euro. Nė qytetin mė tė madh verior tė Kosovės kanė mbėrritur pėrfaqėsuesit e Kompanisė Amerikano-Suedeze Green 3Power, sapo njoftohet nga komuna jugore. Drejtori Neil Williams, tha se “beson se ndėrtimi i fabrikės ėshtė nė interes tė tė gjithėve, e para sė gjithash nė interes tė qytetarėve tė Mitrovicės”. Ai bėri tė ditur se, tashmė Kuvendi i Komunės ka marrė vendimin pėr t’a ndarė tokėn e kėrkuar prej 10 hektarėsh pėr ndėrtimin e fabrikės. “Nė Zonėn e Lirė Ekonomike, ku do tė jetė fabrika, ėshtė duke u bėrė gati infrastruktura, ndėrkohė qė tenderi pėr ndarjen e trojeve pėr biznese ėshtė i hapur”, tha Bahtiri.

HermesNews - ©2014