Video

14/11/2014 11:50:09

Qytetarėt homazhe para eshtrave tė Isa Boletinit

Mė 28 nėntor 2014, nėn patronatin e Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, do tė bėhen rivarrimi i eshtrave tė heroit kombėtar Isa (Adem) Boletini dhe Jonuz (Ahmet) Boletinit


PRISHTINĖ - Lidhja e Historianėve tė Kosovės "Ali Hadri" kėrkon qė njė ditė para se tė dėrgohen eshtrat e Isa Boletinit nė Mitrovicė, tė sillen nė Isniq pėr tė qėndruar disa orė. Qytetarėt do tė bėjnė homazhe pranė arkivolit. Lidhja i ka dėrguar letėr Komisionit Shtetėror ku shkruhet se mė 1908, pas sulmit tė ushtrisė tė Perandorie Osmane ndaj Kullės sė Familjes Boletini nė Boletin tė Mitrovicė, Isa Boletini bashkė me familjen e tij largohet nė drejtim tė Isniqit, ku strehohet tė kushėrinjtė e parė tė tij. “Po ashtu, ka edhe mjaft fakte argumentuese, tė cilat e bėjnė tė pandashėm Isa Boletinin me Isniqin. Fakt tjetėr ėshtė edhe organizimi dhe mbajtja e Kuvendit tė Parė nė Isniq nė fillim tė muajit prill tė vitit 1910. Isa Boletini, ishte prijėsi kryesor i kėtij Kuvendi. Edhe kur u vra nė Podgoricė tė Malit tė Zi, bashkė me Isa (Adem) Boletinin ishte edhe Misin Bala nga Isniqi. Isa Boletini, nė qetat e tij kishte me qindra ushtarė nga Isniq”, thuhet nė njoftim.

HermesNews - ©2014