Video

10/07/2014 12:47:59

Argjentina fiton me penallti

BRAZIL - Argjentina e Lionel Mesit ėshtė finalistja e dytė e kampionatit botėror, “Brazil 2014”, qė do tė luajė nė stadiumin Marakana tė dielėn pėrballė Gjermanisė.

Ndeshja ka qenė me njė ritėm nėn nivelin mesatar dhe pas 120 minutash janė dashur 11 metėrshat pėr tė shpallur fituesen, ku Argjentina fitoi 4-2 me penallti.

Ndeshja u dominua nga mbrojtjet, por edhe nga frika e tė dyja skuadrave pėr tė mos gabuar, gjė qė bėri qė fitoren ta percaktojnė penalltitė.

Nė njė ndeshje ku tė gjithė prisnin qė tė shkėlqenin Mesi apo Roben, nė fund futbollisti i ndeshjes ishte portieri argjentinas Romero, i cili arriti tė presė dy penallti, mbrojtėsit Ron Vlar dhe mesfushorit Sneijder.

Tė dielėn do tė jetė finalja e madhe Argjentinė – Gjermani, teksa tė shtunėn do tė zhvillohet ndeshja mes Brazilit dhe Hollandės pėr vendin e tretė dhe tė katėrt.