Video

10/07/2014 02:25:23

Finalja e madhe Argjentinė – Gjermani

Mė 13 korrik (nė orėn 21.00) nė stadiumin “Maracana” nė Rio De Jainero, nė finale pėrballen Gjermania-Argjentina

HermesNews - Argjentina ėshtė finalistja e dytė e kėtij botėrori. Kombėtarja e udhėhequr nga trajneri Sabella ia ka dalė qė ta mposhtė Holandėn nė gjysmėfinale pas ekzekutimit tė penalltive me rezultatin 4:2.

Koha e rregullt prej 90’ minutave pėrfundoi pa gola. Ndeshja kryesishtė ishte e baraspeshuar dhe luhej nė mesfushė, me tė dy skudrat qė tentonin herė pas here tė krijonin raste tė shėnimit, por nuk kishte asgjė konkrete.

Arjen Robben pati mundėsinė mė tė mirė pėr tė shėnuar nė minutėn e 90’, por njė ndėrhyrje fenomenale e Javier Mascheranos ia mohoi golin.
Rezultati i pandryshuar mbeti edhe pas dy pjesėve shtesė nga 15’ minuta, dhe fituesi i kėsaj ndeshje u desh tė pėrcaktohej pas ekzekutimi tė penalltive.

E pas ekzekutimi tė penalltive ishte kombėtarja e Argjentinės qė ia doli tė tregohet mė e sakt pėr ta arritur finalen e shumė pritur pas shumė vitesh.