Video

20/06/2014 23:49:42

'Brazil 2014': Franca kualifikohet, fiton 5-2 kundėr Zvicrės

Nė ndeshjen e dytė tė ditės sė sotme, Kombėtarja Franceze ka bėrė njė paraqitje fantastike ndaj Zvicrės sė udhėhequr nga shqiptarėt, duke fituar me rezultatin e thellė 5-2

HermesNews - Francezėt e drejtuar nga Didier Deschamps e nisėn mjaft mirė takimin duke shėnuar qė nė minutėn e 17 me anė tė Giroud dhe vetėm pas 60 sekondave, Matuidi dyfishon shifrat. Pas kėtyre dy golave lojtarėt zviceranė, me nė krye shqiptarėt, Shaqiri, Xhaka, Behrami dhe Mehmedi, nuk arritėn tė dilnin nė lojėn e tyre, duke mos arritur thuajse asnjėherė nė portėn kundėrshtare nė 45 minutat e para.

E kundėrta ndodhi me lojtarėt francez, tė cilėt edhe pse ishin nė avantazh tė dy golave vazhduan ende tė sulmonin. Nė minutėn e 32 Benzema humbi njė 11-metėrsh, por Valbuena do tė shėnonte edhe golin e 3-tė nė minutėn e 40.

Edhe pjesa e dytė nisi me tė njėjtėn lojė si e para me Francėn mė kėrkuese, e cila arriti tė shėnoi edhe 2 gola tė tjerė me Benzema dhe Sissoko. Lojtarėt e Zvicrės arritėn tė reagonin vetėm nė 15 minutat e fundit duke shėnuar 2 gola, tė dy nga lojtarėt me origjinė shqiptare, Blerim Xhemaili dhe Granit Xhaka.