Video

22/05/2014 10:00:43

Kosova shijon humbjen e parė nga Turqia 1-6, Bunjaku futet nė histori

Kosova ka humbur miqėsoren e dytė pėrballė Turqisė me rezultatin e thellė 1-6

HermesNews - Kosova ka humbur miqėsoren e dytė pėrballė Turqisė me rezultatin e thellė 1-6. Super sfida e shumė pritur nga mijėra dashamirės tė futbollit kosovar ėshtė ndjekur maksimalisht duke mbushur stadiumin tėrėsisht. Ndeshja ka nisur me njė minutė heshtje nė kujtim tė 301 minatorėve qė humbėn jetėn nė minierėn e qytetit Soma vetėm pak ditė mė parė.

Ndeshja ka nisur e mirė pėr ekipin mik tė Turqisė qė zhbllokon rezultatin shumė shpejt duke shėnuar nė minutėn e 2 me Ahmet Ilhan Ozek. Pas golit tė pėsuar Kosova humbet kontrollin e lojės duke hasur vėshtirėsi nė organizimin e sulmeve nė gjysmėfushėn kundėrshtare,teksa Turqia vazhdon dominimin duke shėnuar edhe golin e dytė me Bilal Kisa nė tė 34’.

Ndėrsa njė minutė mė pas Albert Bunjaku shkruan emrin nė historinė e futbollit tė Kosovės duke shėnuar golin e parė nė minutėn e 35 nė portėn e turqve. Pjesa e parė mbyllet me kėtė rezultat, 1-2. Nė fraksionin e dytė kur tė gjithė po prisnin njė reagim tė fortė tė vendasve, Turqia e Terim vazhdon dominimin total nė fushė duke shėnuar edhe 4 herė tė tjera.

Olcay Sahan 4’ pas fillimit tė pjesės sė dytė shėnonin golin e tretė, ndėrsa nė tė 54’ Mustafa Pektemek realizon poker pėr miqtė, teksa pak minuta mė pas nė tė 71’ Pektemek vulos dopietėn personale dhe golin e 5 pėr ekipin e tij. Nė fund ka vend edhe pėr golin e 6 qė shėnohet nga Alper Potuk me penallti.