Video

09/01/2014 17:26:39

Tennis, Wta Sydney: nė finale Pironkova-Kerber

Bullgarja ka mundur Kvitova, ndėrsa gjermania kalon Keys
HermesNews - Finale suprizė nė Sydney: do jenė gjermania Angelique Kerber dhe bullgarja Tsvetana Pironkova respektivishtė numeri 9 dhe 107 nė ranglisten botėrore tė tenis, qė do kėrkojnė fitimin e titullit. Kerber ka mundur si dhe ishte e parashikuar, amerikanen Madison Keus, pėr 6-4 6-2. Supriza ėshtė rezultati i ciftit tjetėr gjysmėfinal, nė tė cilen Pironkova, filluar nga eleminatoret, ka mundur, pėr 6-4 6-3, ēeken Petra Kyitova numėri 6 nė ranglisten botėrore tė tenis.

Nė katėrshe, 26 vjecarja bullgare kishte eleminuar, duke bėrė surprizen, bashkėmoshataren e vet Sara Errani, numeri 7 nė bote. Finalja e turneut pėr cifte ndėrkohe do luhet ndėrmjet tė kundertave Errani dhe Vinci qė prej shumė kohesh janė nė krye tė tenisit botėror, me ciftin e formuar nga hungarezia Timea Babos e nga Safarova. Ne gjysmefinale,romagnola dhe ajo nga tarantina kanė kaluar, pėr 6-3 4-6 10-7, ciftin amerikan formuar nga Raquel Kops dhe Abigail Spears.Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

Arbėr Mecenovi