Video

23/10/2014 15:08:28

Mė shumė femra nė biznese, por ende pak

Tirana zė vendin e parė pėr numrin e bizneseve me pronare femra nė krahasim me qarqet e tjera, duke pėrbėrė 47% tė tyre


TIRANE - Nga 12,131 ndėrrmarrje tė reja private qė u krijuan nė vitin 2013, 29% e tyre i drejtojnė femrat. Nuk ėshtė shumė, ėshtė pozitive. Numri ėshtė rritur. Femrat merren kryesisht me sektorin e shėrbimeve, por nėse atyre do t’i krijohen lehtėsira pėr hapjen e biznesit, kjo pėrqindje do tė rritet akoma dhe mė shumė.

INSTAT, publikoi sot gjetjet kryesore femra - meshkuj 2014 nė Shqipėri gjatė Konferencės rajonale mbi statistikat gjinore nė Shqipėri, organizuar me mbėshtetjen e UN women Albania, organizėm i OKBsė pėr barazinė gjinore dhe fuqizimin e grave nė Shqipėri.

Tirana zė vendin e parė pėr numrin e bizneseve me pronare femra nė krahasim me qarqet e tjera, duke pėrbėrė 47% tė tyre. Nė vitin 2013 pėrqindja e pronareve femra nė biznesin privat zuri 28% ndaj totalit, por nė vitet 2005-2013, rezulton se pėrqindja e grave si pronare nė bizneset e vogla ėshtė rritur me 5% mė shumė.

Por, femrat janė mė prezente nė punėsim nė industritė pėrpunuese dhe shėrbimet jo tė tregut (administrata publike dhe shėrbimet sociale), por ato zėnė vendin e parė nė punėsim nė sektorin privat bujqėsor, me 54,4%.

Tregtia dhe shėrbimet nė raport me sektorin prodhues tregojne njė tendencė kryesore tė orientimit mė tė mafh nga femrat pėr tė hapur dhe zhvilluar bizneset, ku rezulton se nė periudhėn 2005-2013 numri i femrave nė kėto biznese ėshtė rritur me 30%, ndėrsa ka mbetur i pandryshueshėm numri i femrave qė drejtojnė biznese tė mesme dhe tė mėdha.

Bizneset nė fushat si transporti, magazinimi, bujqėsia, pyjet dhe peshkimi vijojnė tė mbeten kryesisht si biznese nėn “ombrellėn” mashkullore me 90% tė pjesėmarrjes, ndėrsa femrat pėrbėjnė vetėm 10% si pronare biznesesh nė kėto drejtime.

Interesant mbetet fakti i hapjes sė bizneseve tė reja me pronare femrat ku rezulton se
pėrqėndrimi kryesor i tyre shėnohet nė qarqet e Tiranės me 32%, Korcės me 31% dhe Vlora me 28%. Ndryshe prej kėtyre qarqeve, Dibra mbetet mė pas nė hapjen dhe zgjerimin e bizneseve femėrore.

Mė se 56% e meshkujve janė mė tė paguar pėr punėn e kryer nė raport me gratė.
Por, ndėrsa ditėt e punės janė mė tė gjata nga femrat, ditėt e papaguara pėr punė tė kėtyre tė fundit janė mė shumė se meshkujt.

HermesNews - ©2014