Video

15/04/2014 15:15:24

Pse u vetėvar Bledari ?

Nė kėrkim tė njė identiteti tė rrezikshėm. Ēfarė mungoi me tė vėrtetė nė jetėn e minorenit ?


DURRES - Mund tė ketė qenė njė vetėvarje pėr arsye qė ndoshta asnjėherė nuk do tė zbulohen, por komshinjtė pėshpėrisin me njeri-tjetrin. Ajo qė ēoi nė vetėvarje 13 vjeēarin nga Durrėsi ėshtė as mė shumė as mė pak se fletėt e shpėrndara nga Dėshmitarėt e Jehovait dhe telenovelat turke nė tv.

Bledari, djali i njė emigranti, ishte vetėvarur brenda banesės. Ngjarja ndodhi sot nė sektorin Rinia tė qytetit. Deri atėherė fėmija kishte qenė duke luajtur me shokėt.

Por cilat kanė qenė motivet qė e kanė ēuar 13 vjeēarin tė imitojė nė njė mėnyrė tė pazakontė heronjtė e telenovelave, apo tė ndjekė propagandėn e njė besimi qė nė thelbin e vet flet pėr njė jetė mė tė mirė pas tė ashtėquajturit apokalips nė kėtė botė, jo nė botėn tjetėr ? Ēfarė mangėsish ka njė minoren pėr tė bėrė njė gjest tė tillė ?

Psikologu i njohur Prof. Dr Ylli Pango pėr Hermesnews shpjegon: "Mosha e adoleshencės sė hershme karakterizohet nga psikologjia e zhvillimit, si mosha mė e panjohur, mė problematike, mė e papėrcaktuar. Sidomos nė aspektin e formimit tė identitetit. Adoleshenti ėshtė nė kėrkim tė njė identiteti qė konsiston nė faktin se ende nuk di kush ėshtė nė tė vėrtetė, ēfarė pėrfaqėson, cili ėshtė uni i tij", thotė Pango.

Por ēfarė ndodh me identitetin e njė 13 vjeēari ? "Nė kėtė aspekt ai (adoleshenti) kėrkon ta ndėrtojė kėtė identitet dhe duke mos pasur ende pėrvojėn e duhur, imiton, pėrpiqet tu ngjasojė tė tjerėve, sidomos figurave ideale, sportistėve, artistėve tė njohur etj" thotė Pango.

A kanė influencė me tė vėrtetė mėsimet e njė besimi tė interpretuar ndryshe ? "Nė ndonjė rast figura ideale pėr t'u imituar, ndėrtohet ndryshe: nėpėrmjet predikimeve, botės sė pėrfaqėsuar a paraqitur syresh. Nė kėtė rast dhe vetėvarja shihet nė njė dritė tjetėr, e thjeshtė, lehtėsisht e imitueshme e qė tė ēon nė njė botė tjetėr mė tė mirė. Aq mė shumė qė duke e parė nė filma a duke e dėgjuar nė predikime, atė veprim (vetėvarjen) e atė botė qė vjen prej tij, adoleshentėt mendojnė se dhe ata qė e zgjedhin atė rrugė, janė idealet e duhura pėr t'u ndjekur nė udhėn drejt kėrkimit tė njė jete a identiteti tė ri", thotė dr. Pango.

Me siguri, gjesti i 13 vjeēarit krijon shumė pikėpyetje nė opinionin publik, por nėse nuk ėshtė njė problem adoleshencial, duhet tė kuptojmė nėse propaganda e njė besimi apo interesa tė mbylluara brenda telenovelave krijuan njė dėshirė tė parrezistueshme pėr tė mbushur njė boshllėk qė realiteti i kishte krijuar. //HermesNews - ©2014//

Doriana Metollari