Video

24/03/2014 17:33:15

Media komenton zgjedhjet nė Francė

Gazetat britanike konstatojnė se Franca po anon djathtas, duke e vėnė theksin tek shprehja e pakėnaqėsisė sė francezėve ndaj qeverisė socialiste


PARIS - Gazetat europiane theksuan sot arritjen shqetėsuese tė Frontit Kombėtar (FN) nė turin e parė tė zgjedhjeve lokale nė Francė, rritja historike e tė cilės duhet tė shėrbejė si sinjal pėr Europėn.

Shtypi italian shqetėsohet pėr kėtė rritje populiste dhe analizon pasojat pėr Europėn, pasi tė pėrditshmet e mėdha e vėnė theksin tek arritja personale e kryetares sė FN-sė, Marine Le Pen, e cila ”realizoi kryeveprėn politike qė i ati nuk e arriti dot”, shkruan ”Corriere della Serra“.

”Ajo zbuti argumentet ksenofobe dhe raciste dhe diti tė bashkohet me shqetėsimet e qytetarėve pėrballė njė Evrope tė largėt, tė ndryshuar nė krahasim me idealet qė e themeluan”, komenton gazeta qė sheh nė kėtė “hop” tė arritur prej saj “njė tronditje populiste” dhe “njė sinjal pėr Evropėn”, disa javė pėrpara zgjedhjeve evropiane. ”Triumfi i zonjės me tė zeza i hap rrugėn euroskeptikėve”, ishte titulli kryesor i tė pėrditshmes “la Stampa“.

“La Repubblica” kėmbėngul nė “shuplakėn qė mori Hollande”, duke qenė nė tė njėjtėn linjė me tė pėrditshmen liberale gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” e cila kishte titull kryesor ”disfatėn delikate” tė socialistėve tė presidentit Hollande.

Sipas tė pėrjavshmes ”Der Spiegel“, “Fronti Kombėtar po e ligjėron veten si forca e tretė, njė shuplakė pėr presidentin francez”. Gazetat britanike konstatojnė se Franca po anon djathtas, duke e vėnė theksin tek shprehja e pakėnaqėsisė sė francezėve ndaj qeverisė socialiste.

Korrespondenti i BBC Radio Four nė Francė, Christian Fraser vinte nė opinionin e pėrgjithshėm tė elektoratit se “socialistėt nuk shkuan aq larg, ose jo aq shpejt sidomos lidhur me papunėsinė, koston e punės, zvogėlimin e borxhit dhe kėshillonte “njė ndryshim tė pashmangshėm qeveritar gjatė javėve tė ardhshme”.

”Le Daily Telegraph” theksonte kėnaqėsinė e Marine Le Pen, e cila arriti njė rezultat “historik”. I njėjti konstatim edhe nė Spanjė, ku ”El Pais” fliste pėr njė arritje “historike” tė FN-sė falė “mesazhit populist dhe kundėr rinovimt tė sistemit dhėnė nga Marine Le Pen”.

Sipas tė pėrditshmes belge “Le Soir“: “Nuk ėshtė habi. Dy shqetėsimet qė ekzistonin qė prej disa javėsh, u vėrtetuan. Abstemi dhe ekstremi i djathtė janė dy fituesit e mėdhenj tė turit tė parė tė zgjedhjeve lokale franceze”.

HermesNews - ©2014