Video

07/03/2014 20:19:35

Gėzuar 7 Marsin zysh !

nga Doriana Metollari


HermesNews - Nė dyqanin ku isha unė, u futėn me vrull dhe njė grup kalamajsh. Ishin rreth tė 10-tave. Shitėsja ua preu hovin. "Hė fėmijė...nuk ka asgjė pėr ju kėtu".

"Duam njė ēantė tė kuqe tė madhe...," tha lideri i grupit. "Cantat janė kėtej. Sa doni tė harxhoni ?", pyeti shitėsja, "se janė tė shtrenjta".

"A keni ēantė tė madhe...kėto i pėlqejnė mėsueses, tė madhe jo tė vogėl si kjo... se kshu e do, i ka thėnė njė shoqes nė klasė ! " Nxėnėsit dolėn nga dyqani tėrė zhurmė pasi blenė ēantėn e madhe tė kuqe.

Shqipėria ėshtė njė ndėr vendet e pakta qė e kujton ditėn e mėsuesit dhe pėr mėsuesit ėshtė kthyer nė ditėn e dėshirave. Kam dėgjuar qė porosisin lista me dhuratat qė preferojnė tė kenė pėr 7 Mars. Janė gjėra tė pėrdorimit vetjak, ose pėr shtėpi. Varet disa preferojnė dhe para nė dorė. Po, po.

Nuk dua t'i heq njė presje atmosferės festive e dhuratave qė nxėnėsit preferojnė tė bėjnė pėr mesuesen e vet; por tė porositėsh dhurata tė shtrenjta, mė duket njė mungesė nga ana e zyshave tona, apo mėsuesve.

Secila mesuese mund tė bėjė fare mirė dhe pa listėn e dėshirave. Mund tė marrė njė urim pėr festė, t'i gėzohet njė tufe mimozash pa kėrkuar atė qė mund tė rėndojė sado pak xhepat e prindėrve, sepse tek e fundit secili prind ėshtė mėsues pėr fėmijėn e vet.HermesNews - ©2014