Video

11/01/2014 10:56:39

40 milionė Ton naftė tė pashfrytėzuara nė Shqipėri

Surpriza: Patos - Marinza, burimi mė i madh natyror i naftės nė Europė
TIRANE - Shqipėria ka rezerva nafte deri nė 400 milionė ton dhe prej tyre 40 milionė tonė janė tė pashfrytėzuara. Sipas Open Data, Patos - Marinza ėshtė zona kryesore e naftės nė vend. Aty prodhohen 7.7 milionė fuēi naftė nė vit dhe kjo hapėsirė prej 44 mijė ha ėshtė burimi mė i madh natyror i naftės nė tė gjithė Europėn.

Eksportet e naftės vendase drejt tregjeve tė huaja nė fund tė vitit 2012 arritėn nė 56.7 miliardė lekė.

Nė raport me njė vit mė parė, eksportet janė rritur 36%, ndėrsa kundrejt vitit 2005 ato kanė regjistruar njė rritje prej 2880%.

Tė njėjtėn ecuri pozitive kanė regjistruar eksportet nė sasi, duke shėnuar 1 milionė ton nė fund tė vitit 2012. Nė raport me njė vit mė parė ato janė rritur 36.3%. ndėrsa kundrejt vitit 2005 rritja ėshtė 1193%.

Nė 10-muajt e parė tė vitit 2013, sipas Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Doganave, ecuria e eksporteve tė naftės ka vijuar tė jetė pozitive duke u rritur nė nivelet e njė viti mė parė.

Eksportet e naftės shqiptare janė 2.4 herė mė tė larta se sasia e karburanteve qė Shqipėria importon nė vend pėr t’u pėrdorur nė konsumin vendas. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014