Video

23/11/2013 17:14:20

Lider nuk emėrohesh, bėhesh

Nga Alfred Peza


TIRANE - Ndarja e parakohshme nga jeta e Sokol Olldashit veē tė tjerash, nxori nė sipėrfaqe disa tendenca dhe defekte tė shoqėrisė shtetit shqiptar. Sė pari, me gabimet foshnjarake natėn e aksidentit fatal, mediat nė pėrgjithėsi dhe ato tė informacionit televiziv nė veēanti, treguan se janė ende tė papėrgatitura profesionalisht dhe teknikisht pėr raportime tė kėtij lloji. Sė dyti, tragjedi tė tilla nuk duhet tė jenė e vetmja mundėsi pėr tė unifikuar e bėrė bashkė tė gjithė spektrin politik shqiptar. Sė treti, protokolli i shtetit dhe shėrbimet qeveritare treguan se janė ende poshtė lartėsisė sė dinjitetit qė meritojnė figura tė tilla nė organizimin e homazheve dhe varrimit.Ceremoniali dėshtoi tė ishte forma mė e lartė e respektit, vlerėsimit dhe pėrcjelljes. Se katėrti, humbja e Sokol Olldashit ėshtė humbja e tė gjithėve dhe njė mundėsi e jashtėzakonshme reflektimi tė thellė pėr vlerėn reale tė jetės sė gjithsecilit prej nesh. Sė pesti, si gjithė tė spikaturit qė ikin para kohe, ai e konsumoi madhėshtinė e tij, brenda limitit kohor qė kishte nė dispozicion. Duke u bėrė mė i riu ndėr tė mėdhenjtė dhe mė i madhi ndėr tė rinjtė e sė djathtės shqiptare. Sė gjashti, njė ditė tė gjitha fjalėt qė po fliten rreth kėsaj gjėme do harrohen. Vepra mbetet. Pėr herė tė parė nė kėto 23 vjet, ai u ngjiz dhe lulėzoi si alternativė pėr lidershipin e sė djathtės shqiptare, brenda shtratit berishist. Ndaj kryevepra e Sokolit, ėshtė Olldashi.
Sė shtati, trashėgimia mė e madhe politike qė la pas Olldashi ėshtė ndoshta edhe epitafi qė ai meriton: Lider nuk emėrohesh, bėhesh! Sė fundi, pas reagimit qytetar ndaj vendimit pėr armėt kimike tė Sirisė dhe sjelljes sė publikut ndaj tragjedisė sė njė politikani si Olldashi publikisht dhe nė rrjetet sociale, pėrveēse njė vend i hapur, po shkojmė me shpejtėsi drejt sė formėsuari si shoqėri e hapur. Klasa politike duhet tė dijė t’i lexojė mirė kėto sinjale. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013