Video

20/10/2013 09:43:21

''Mafia e celularėve''

nga Doriana Metollari


HermesNews - Kam ndjesinė se ka filluar tė ndodhė pasi Bashkimi Europian mė nė fund pėrplas duart mbi tryezė dhe i kėrkon qeverisė tė mos lėvizė askėnd pėr motive politike.

Liderėt europianė punojnė pėr tė treguar forcėn e ligjit, jo tė tyren. Dmth nuk kanė koncept diktatorial nė qeverisje. BE kam pėrshtypjen se mė nė fund ka gjetur dikė qė i ka kthyer veshėt nga ajo. Ishte kusht pėr Ramen, por testimi nuk ka mbaruar ende.

Shqiptarėt po jetojnė njė ndryshim rrėnjėsor sistemi. Sot, "ka thėnė drejtori, prandaj qepe ti", nuk funksionon dhe aq pėr drejtorin, qė mund tė mos i ketė dhe aq shumė shpalluat e ngrohta para BEsė.

Ndoshta shqiptarėt kanė ende nevojė qė tė kenė tutorė tė huaj, jo sepse nuk duan por sepse nuk kanė ende kapacitetet e qeverisjes me ligj dhe etikė profesionale.

Keni degjuar ndonjė tė japė dorėheqjen tek ne, sepse u pėrmbyt veriu ? Shkolla jone politike nuk e ka pėr edukate t'a bejė dhe Rama kam pėrshtypjen se i ka lėnė tė vetet goxha tė zbuluar nga kjo anė.

Emėrimet kryesore janė bėrė pa njohje dhe pa jashtė ngjyrimeve politike. Kėtė vura re dhe pas emėrimit tė drejtorit rajonal tė doganave nė Shkodėr.

E megjihatė ajo qė unė po e quaj "mafia e telefonave celularė" janė, kam pėrshtypjen tė rinjtė e dikastereve qė rrugės pėr nė shtėpi, i mendojnė shpejt e shpejt nja dy fjali standarte dhe u kėrkojnė dorėheqje njerėzve pa asnjė motiv. Tė rinjte mbase nuk duhet tė gjejnė motive ?

Unė nuk e di nėse kėto njerėz janė tė ministrive apo vinė nga rruga, por kam dėgjuar pėr presione tė kėtij lloji, apo provokime tė kėtij lloji, por si nė njėrin apo nė tjetrin rast, janė lehtėsisht tė denoncueshme.

Diletantizėm. Nuk mė interesojnė personat, por si ky rast influencon jetėn sot. Nė kėtė fazė, ku le t'a themi tė gjithė "nuk bėjnė asgjė, sepse ka thėnė Europa", nė fakt mund tė bėjnė shumė "sepse ka thėnė Europa".

Askush nuk i ka duart e lidhura pėr shkak tė Europės. Nuk ėshtė ky mesazhi i saj. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013