Video

02/10/2013 14:29:24

Lėvizja qė fundos Italinė

Nga Franēoise Kadri


PARIS - Kryeministri italian Enrico Letta paralajmėroi sot se ishte kundra paqėndrueshmėrisė parlamentare, njė rrezik fatal pėr Italinė, duke bėrė thirrje pėr votėbesim, pas krizės sė shkaktuar nga Silvio Berluskoni.

"Italisė i kanoset njė rrezik fatal, e cila varet nga njė po ose njė jo. Unė ju ftoj pėr tė dhėnė shembullin e bashkėpunimit", pohoi kryeministri duke paraqitur njė bilanc mjaft pozitiv tė koalicionit tė majtė - djathtė tė qeverisė sė tij qė e renditi Italinė ekonominė e tretė mė tė madh tė zonės sė euros e cila po e kalon makthin e recesionit.

"Qeveria ime ėshtė krijuar nė Parlament dhe nėse ajo nuk do tė marrė votbesimin, ajo do tė shpėrbėhet kėtu nė Parlament, kini kurajė tė mė jepni votėbesimin tuaj", u shpreh ai para senatorėve.

Pezullimi do tė varet nga rezultati i votimit i cili do tė zhvillohet nė mesditė pas njė debati. Qeveria Letta veret nga votat e rebelėve tė partisė sė qendrės sė djathtė, Populli i Lirisė (PDL) tė Silvio Berluskonit.

Njė prej tyre, zėvendės kryeministri Angelino Alfano, avokat sicilian 42 vjeēar na paraqitet si pinjoll i Silvio Berluskonit, u shpreh mjaft bindės se tė gjithė anėtarėt e partisė sė tij do tė votojė votbesimin e qeverisė Letta. Nė kundėrshtim me mentorin e tij, i cili theksoi synimin e tij pėr t'i dhėnė fund qeverisė Letta, tė koalicionit tė majtė dhe tė djathtė.

Pėr ta bėrė mė tė lehtė pozicionimin e tė moderuarve tė partisė PDL, Letta refuzoi dorėheqjen e pesė ministrave tė PDL. Alfano gjithashtu ka zėnė vendin e tij, i ulur pranė kreut tė qeverisė gjatė fjalimit tė tij, ndėrsa nė radhėt e PDL, Berlusconi mbėrrin me vonesė, duke dėgjuar, me duar tė vendosura pėrpara gojės.

Nė fjalimin e tij prej mėse njė orė, Letta hodhi poshtė ēdo vendim tė manjatit tė medias, 77 vjeē i gjykuar nga drejtėsia. Nė njė vend demokratik, vendimet e drejtėsisė duhet tė zbatohen dhe ēėshtjet gjyqėsore duhet tė ndahen nga politika" deklaroi ai nė mėnyrė tė vendosur.

Sipas tė gjithė ekspertėve, gjesti i ēmendur i tėrheqjes sė miliarderit ishte i motivuar nga frika e humbjes nė mesin e tetorit postin e tij tė senatorit nė kėtė mėnyrė dhe imunitetin e tij, pas dėnimit pėrfundimtar mė 1 gusht, dėnim me burg pėr evazion fiskal.

"Unė nuk vdes, edhe nė qoftė se ata mė vrasin", deklaroi Berluskoni nė njė intervistė dhėnė gazetės javore "Panorama". Kreu i qeverisė, njė demokrat i krishterė nė radhėt e Partisė Demokratike (forca e parė e majtė), partia mė e rrezikuar pasi fati i saj do tė varet nga numri i senatorėve tė PDL-sė, tė cilėt nė fakt e kanė dhėnė dorėheqjen dhe do tė votbesojnė qeverinė.

Nė letėr, ai ka siguruar 137 vota ndėrsa shumica ėshtė 161. Katėr ish- senatorė tė Lėvizjes sė pesė yjeve (M5S) tė Beppe Grillo-s janė shprehur gjithashtu se ata do tė votėbesojnė qeverinė, kėshtu qė ende i mungojnė 20 vota.

Parlamentarėt e partisė PDL nėse votėbesojnė qeverinė pėrbėjnė 40 vota, mbetet vetėm pėr tė parė deklaratat e tyre publike", u shpreh dje nė mėngjes senatori Karlo Giovanardi, njė nga aktorėt e rebelimit nė partinė PDL.

"Kjo ėshtė dita qė mund tė ndryshojė politikėn", shpreson Stefano Folli i sė pėrditshmes ekonomike "Sole 24 ore", e cila e parashikon fundin e periudhės sė Berluskonit. Dita mė e gjatė pėr Berluskonin sipas "La Repubblica".

Tregjet, duke pėrfshirė dhe bursėn e Milanos, e cila ka shėnuar rritje tė mėrkurėn (+ 0.7 pas fjalimit ), dukej si vėnie basti pėr vazhdimėsinė e qeverisė Letta.

Rrugėtimi pėr nė Dhomėn e Deputetėve nga ana tjetėr duket i lehtė, pėr shkak se partia PD dhe aleatėt e saj tė qendrės tė ish kreut tė qeverisė Mario Monti kanė shumicėn absolute. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013