Video

29/09/2013 21:34:23

Me dashuri nga Shqipėria

Rrėfime tė njė emigracioni nė tė kundert. Arsyet dhe hapat e parė

Versioni nė gjuhėn italiane

TIRANE - Mė kanė kėrkuar tė tregoj pėrse njė qytetar italian duhet tė shkojė nė Shqipėri pėr tė punuar dhe gjithashtu mė duhet tė ua rrėfej kėtė vend, i cili edhe pse ndodhet pranė dyerve tė Italisė, mbetet ende kaq i panjohur. Njė ftesė qė e kam pranuar me kėnaqėsi pasi kisha ndėrmend ta bėja duke krijuar njė blogun tim personal sapo tė kisha mbledhur disa ide. Sė pari pėrse zgjodha tė dilja jashtė Italisė. Pėrgjigja ėshtė shumė e thjeshtė, e larmishme por qė mund tė pėrmblidhet. Thelbi i saj qėndron nė faktin se nuk ushqej mė besim nė mundėsitė e ardhshme tė njė shteti i cili vazhdon tė mbahet mbi lavditė e sė shkuarės duke refuzuar kėshtu tė ngrihet nė nivelet e njė bote qė po ndryshon shumė shpejt dhe qė do ta bėjė gjithmonė e mė shumė nė tė ardhmen.

Atėherė pėrse Shqipėrinė? Kryesisht sepse mė pelqejnė sfidat, por duhet tė shtoj se nė vendimin tim ka ndikuar edhe gruaja ime, gazetare shqiptare, vecanėrisht mė ka shtyrė tė dashurohem me njė vend i cili ka potenciale tė shumta sipas mendimit tim. Dhe pėr ta ndėrlikuar mė tej sfidėn time, vendosa ta filloja udhėn time jo nga Tirana, kryeqyteti dhe qendra kryesore e ekonomisė sė shtetit, por nga Shkodra, njė qytet me tradita tė lashta por qė sot ka mbetur e menjanuar, jashtė boshtit ekonimik Tiranė-Durrės dhe jashtė turizmit detar tė jugut, por qė vazhdon tė konsiderohet si Firencja e Shqipėrisė.

Pėr kėtė arsye do ta filloja duke treguar se cfarė shėrben pėr tė emigruar nė Shqipėri. Nga pikėpamja njerėzore dhe e karakterit mjafton dėshira pėr tė vėnė nė lojė kapacitet dhe profesionalizėm. Ndėrsa nga pikėpamja burokratike shėrben: ēertifikata e lindjes, njė ēertifikatė penale me apostile, tregues tė arsyes pėrse po vjen tė jetosh nė kėtė vend (ēertifikata e martesės nė rastin tim, por mund tė jetė edhe njė ēertifikatė pune, regjistrimi nė njė universitet apo ndėrmarrja e njė aktiviteti ekonomik), njė tregues i mbėshtetjes ekonomike qė tė mbulojė gjithė periudhėn e parashikuar, sigurimi privat.

Kėto dokumenta, tė pėrkthyera dhe tė legalizuara nga njė noter vendas, shėrbejne pėr tė marrė lejen e qėndrimit e cila duhet kėrkuar brenda njė muaji. Mund tė duket angazhuese, por kryhet shumė lehtė.

Ndėrkohė qė nė Itali nevojiten rreth 10 ditė pėr tė marrė dokumentet me apostila, kėtu kam kryer punė brenda njė dite. Noterėt e shumtė pėrkthejnė dhe legalizojnė gjithcka brenda pak orėsh: dorezohen dokumentat dhe tėrhiqen pas njė pauze kafeje, kjo e fundit zgjat rreth njė orė pėr shumė pak tė holla, (por rreth kėtij argumenti do flasim mė tutje).

Hapja e njė kontoje nė bankė, e nevojshme pėr tė garantuar mbėshtetjen ekonomike, kėrkon vetėm njė gjysėm ore kohė dhe fotokopjen e njė dokumenti identiteti tė vlefshėm, akoma mė pak duhet pėr sigurimin privat, i nevojshėm kur nuk punohet nė Shqipėri dhe nuk derdhen tė ardhura pėr kujdesin shėndetėsor, shpenzimet e sė cilės janė rreth 400 euro nė vit.

Gjatė pritjes sė dokumentave nga Italia, shumė vetė mė kishin paralajmėruar se duheshin paguar ca "ekstra" nėse doja tė merrja ēfarė mė takonte, duke mė pėrfshirė kėshtu nė atė sferė qė pėrbėn problemin kryesor tė Shqipėrisė ose mė mirė korrupsionin.

Flitet pėr tė nėpėr gazeta, por flitet edhe kėtu, nė rrugė, nė bar: korrupsioni ėshtė njė peshė e rėndė mbi ekonominė shqiptare dhe pėrbėn problemin kryesor tė pėrfshirjes sė Shqipėrisė nė BE.

Duke lėnė mėnjanė humorizmin me tė cilin disa miq italian anti-euro kanė komentuar kėtė, duke e pėrkufizuar si njė sistem vetėmbrojtjeje, i nevojshėm pėr tė parandaluar hyrjen nė Europėn tashmė drejt shkatėrrimit, besoj se kjo ēėshtje ėshtė e mbivlerėsuar, por qė duhen parė konfirmime tė mėtejshme nė tė ardhmen.

Pėrsa mė pėrket mua, iu drejtova Zyrės pėr Imigracionin nė Policinė e Shkodrės, ku u trajtova shumė mirė dhe nuk pagova asgjė mė tepėr seē duhej, pra 10 000 lekė, pėrafėrsisht 70 euro, e shoqėruar me riēevutėn pėrkatėse.

Komisari Kujtim Hoti, pėrgjegjės i zyrės sė emigrimit, u ofrua mė shumė mirėsjellje tė qartėsonte disa dyshime pėrkthimi nė proēeset e aplikimit tė ligjit duke lėnė disa takime, nė tė cilat ėshtė paraqitur gjithmonė nė kohė dhe i pėrgatitur (e qartė pėr mua diferenca me sa ndodh nė Itali).

Pas prezantimit tė tė gjitha dokumentave, kam marrė nė kohė shumė tė shkurtėr, punė gjysėm ore, njė leje qėndrimi tė pėrkohshme me skadencė dy mujore dhe me garancinė qė brenda kėsaj skadence do tė kryhen verifikimet e nevojshme pėr lėshimin e lejes pėrfundimtare me zgjatje njė vjeēare.

Koha e akorduar u respektua nė mėnyrė perfekte sepse mora leje qėndrimin pėrfundimtar brenda 15 ditėsh. Edhe nė kėtė rast ndryshimet me Italinė janė mėse tė dukshme. Njė rast me fat ? Do tė thoja jo dhe do ta diskutojmė edhe nė tė ardhmen.

Pėr momentin pėrfundimi im mbi kėtė episode ėshtė se, pėrveē rasteve tė rėnda tė korrupsionit, tė cilėt ekzistojnė nė ēdo shtet pėrfshirė edhe Italinė, ėshtė e nevojshme tė paraqitesh duke treguar seriozitet dhe kompetencė pėr tė marrė ēfarė tė takon.

Tė njėjtat rezultate kam hasur kur kam marrė dokumentat e nevojshėm pėr lejen e punės, tė cilėn mu desh ta kėrkoja pasi leje qėndrimin e kisha kėrkuar pėr arsye familjare. Edhe nė kėtė rast, libreza shėndetėsore dhe libreza pėr kontributet mu lėshua brenda 24 orėve pa "ato kostot shtesė" pėr tė cilat mė kishin paralajmėruar.

Do tė rikthehemi tė flasim nė tė ardhmen pėr korrupsionin, tė vėrtetė apo tė sajuar, me kėdo tė ketė dėshirė tė lexojė rrėfimet e mia rreth Shqipėrisė. Jam i gatshėm ti pėrgjigjem pyetjeve tė cilitdo qoftė i interesuar rreth Shqipėrisė ose qė merr nė konsideratė mundėsinė pėr tė jetuar apo punar nė vendin e shqiponjave. //marre nga rischiocalcolato.it// Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

Paolo Picci