Video

04/07/2013 15:28:12

'Padia' pa Padi, faqja tjetėr e boom-it mediatik. Surpriza Prokurori

KLSH akuzoi ditė mė parė Drejtorin e Pėrgjithshėm tė AKTI-it pėr shpėrdorime. Pango pėrgjigjet, ''hakmarrje''. Nė media plas sherri


TIRANE - Lajmi pėr padi penale ndaj Drejtorit tė Pėrgjithshėm i AKTI Prof.Dr. Ylli Pango publikuar ditėt e fundit nė media u pėrgėnjėshtua nga organi i akuzės i cili e hodhi poshtė, me pretendimin e mospasjes sė elementėve tė veprės penale.

Aktualisht KLSH e ka akuzuar nė media Prof. Dr. Pangon, pas kontrollit tė bėrė nė Prill tė kėtij viti, pėr shpėrdorime me fondet e projekteve qė kapnin njė shifėr rreth $100 mijė.

E menjėhershme ka qenė dhe deklarata e lėshuar pėr media nga Dr. Pango i cili e quajti as mė shumė e as mė pak por "akuzė e bazuar nė urrejtje personale" dhe "hakmarrje" nga ana e kreut tė KLSH-sė, Z. Bujar Leksaj.

Nė njė tjetėr shkrim tė tij, Pango pėrmend njė armiqėsi tė vjetėr, "Nė emėr tė urrejtjes, tė ligės, parasė, shantazhit," dhe shkruan se e gjitha kjo, "Nuk ėshtė shpėrdorim posti nga ana e vetė Bujarit ? Se shpėrdorimi ėshtė ta pėrdoresh postin pėr interesa pėrfitim, por ėshtė edhe tė shfrysh urrejtjet personale e tė shkatėrrosh jetė njerėzish", shkruan ai.

Prokuroria deklaron se nuk u gjet asnjė element i veprės penale dhe interpretimet e KLSH nuk qėndronin. Specialistėt e KLSH-sė nė pretendimet e tyre kishin bėrė interpretime jashtė detyrės dhe kanė komentuar se "projektet, objekt kontrolli nuk kanė pasur impakt publik", citojnė mediat shqiptare.

Urrejtje dhe zili profesionale, apo personale ėshtė ajo pėr tė cilėn flet Drejtori i AKTI-it, nė kohėn kur KLSH pretendon parregullsi, por fakt ėshtė qė publiku ditėt e fundit lexoi njė version nė media ku Prokuroria e tha me zor fjalėn e saj.

Doriana Metollari