Video

27/06/2013 11:11:34

Nė sy tė Europės

nga Doriana Metollari


HermesNews - Largimi i Kryeministrit shqiptar nga qeverisja, ėshtė fillimi i njė epoke tė re nė historinė e demokracisė-

Asnjė prej liderėve nuk mund t'i kishte idetė e qarta rreth asaj qė duhej vendit pa kaluar kėto vite tranzicioni, kaosi dhe betejash tė rėndėisishme. Ishte ēmimi qė Shqipėria pagoi pėr rritjen e demokracisė sė vet.

Dr. Sali Berisha, kryeministri im dhe i juaji, kryeminitsri i Partisė Socialisti dhe i liderit qė pas disa ditėsh merr vendin e tij, shoqėroi Shqipėrinė nė njė prej periudhave mė tė rėndėsishme, duke i dhėnė njė vizion, standard dhe njė dėshirė pėr tė pėrballuar sfida gjithnjė e mė tė mėdha. Sot u largua. Siē duhej tė ishte ne fakt, e ndjeu, por siē tha vete, Shqipėria "kopėshti i Europės Juglindore do tė mbetet pėrherė prioriteti yne", pra njė ėndėrr pėr tė nesėrmen.

Nė kėtė autostradė ku ndodhej Shqipėria me dhe pa Berishėn nė krye, nuk ka humbės dhe as fitues. Ka progres, ka regres, por unė nuk do t'i kategoizoja kėto nė "ne ishim mė tė mirėt" e ata "mė tė keqinjtė".

Eshtė koha e debateve kontruktive, mbi probleme qė duhen tė shihen si tė tilla, jashtė ngjyrimit politik. Besoj se ky ėshtė momenti nė tė cilin shoqėria shqiptare mund tė bėjė njė hap cilėsor, politike profesionale, kulturė tė hapur nė bashkėjetesė me minorancat dhe kundėrshtarėt.

Eshtė koha qė qytetaria tė punojnė mbi ligjet, jo hakmarrjet. Qė edukimi pėr respektimin e rregullave tė komunitetit tė filloje qė nė kopėsht. Qė dėshirat pėr progres tė jenė mė tė forta dhe tė mposhtin frikėn pėr tė nesėrmen.

Kjo ėshtė koha kur Shqipėria t'i thotė ''jo'' kaosit shoqėror sepse shkaktar i tij nuk ishte as Berisha as Rama apo parardhesit, shkaktar ishte ajo ēfarė shqiptarėve iu dha tė besohej se ishin.

Tė shtypur.

Tani ėshtė koha qė kėtė zgjim ta pėrdorim jo pėr shikim pas, por drejt e nė sy tė Europės, dhe ky ėshtė njė proēes qė nuk pėrjashton askėnd.

HermesNews - © 2013